Muzun Faydaları

Muzun Faydaları

Muz egzotik bitkiler sınıfına girse de bizim için pek de egzotik sayılmıyor. Eskinin en pahalı meyvesiydi,  hatta okul arkadaşlarımızın canı istemesin diye kesinlikle beslenme çantasına konulmazdı, ayıptı. Yerli muz olarak Anamur, Antalya bölgesinde yetişen ince kabuklu, güzel kokulu muzlar, zamanında aracılar sayesinde fiyatlarının yükseltilmesi sebebiyle çok pahalıya satılırdı. Şimdi marketler Cikita muz doluyken, yerli muzun tamamı ithal edildiği için, sağ taraftan sol kulağımızı tutmak zorunda kalıyoruz. Öyle ya da böyle muz çok sağlıklı bir meyve ve tüketmek gerekiyor.

Öncelikle muz mutluluk hormonu sağlanmasına yardımcı olduğu ve sigaranın tadını kötüleştirdiği için, bugün yurtdışındaki pek çok sigara bıraktırma kliniğinde öneriliyor. Muzun kabuğunun iç kısmını dişlerinize sabah akşam sürdüğünüzde, ciddi bir beyazlama fark edebilirsiniz.  Enerji veriyor, tok tutuyor, beyni güçlendiriyor ve dolayısıyla öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Muzun içerisinde yüksek oranda demir, B6 vitamini ve potasyum bulunuyor.

Bağırsak sağlığı için de önerilen muz aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını sağladığı için, özellikle regl dönemlerinde aşırı kan kaybı olanlar için tüketilmesi tavsiye ediliyor. Sporcuların, diyet yapanların ve çocukların kas sistemlerini güçlendirmeleri için günde 1 adet muz yenmesini öneren uzmanlar, ayrıca kemikler içinde oldukça faydalı bir meyve olduğunu vurguluyorlar.

muzun faydalari Muzun Faydaları

Etiketler: , ,