Adaçayının Faydaları

Adaçayının Faydaları

Adaçayı havaların soğumaya başladığı ve gribal enfeksiyonların sıklaştığı bugünlerde imdadımıza yetişiyor.  Adaçayı doğanın en büyük armağanlarından birisi ve özellikle ara mevsimler itibariyle sıkça tüketmemiz gereken şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Latince korumak, kollamak manasına gelen adaçayı, adına yaraşır bir biçimde, bakteri oluşumunu engeller ve ayrıca antibiyotik etkiye sahiptir. İster çayını yapıp için, ister gargara suyu hazırlayın, hepsi adaçayının faydaları arasındadır. Özellikle öksürüğe iyi geldiği, boğaz ağrısını azalttığı yolunda da ciddi bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Suda çözünebilen etken maddelerinden dolayı, rahatça çayını yapabilir, hatta gargara sıvısı halinde kullanabilirsiniz. Adaçayının faydalarından tam manasıyla yararlanabilmek için, özellikle doğal ortamdan toplanmış, insan, şehir ve egzoz dumanından nasibini almamış olanlarından satın almanızı öneriyoruz.

Özellikle ilkokul çağındaki çocuklarımız henüz bağışıklık sistemlerinin tam manasıyla güçlenmemiş olmasından dolayı, tüm kışı boğaz enfeksiyonlarına yakalanarak geçiriyorlar. Şiddetli boğaz ağrısı, bademciklerin şişmesi ve yüksek ateş birbirini izliyor. 1-2 dal adaçayını 1 su bardağı suyla kaynatın ve soğutun. Çocuğunuz okuldan döndükten sonra bu sıvıyla gargara yapmasını sağlayın. Bugün piyasada satılan birçok gargara türevi alkolle hazırlanırken, evde kendi yaptığınız, doğal, alkolsüz gargarayı kullanabilir, 3 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Yine aynı ölçülerde, 1-2 dal adaçayını, 1 fincan suda kaynatarak hazırladığınız çayınıza, limon ve tarçın ekleyerek, şifalı bir içecek haline dönüştürebilirsiniz.

 

adacayi01 300x300 Adaçayının Faydalarıadacayi02 300x297 Adaçayının Faydaları

adacayinin faydalari 300x300 Adaçayının Faydaları

Etiketler: , ,