Ağzının Tadını Bilen Karıncalar

Ağzının Tadını Bilen Karıncalar

3. Napoleon’un deniz aşırı Meksika’da Katolik bir imparatorluk kurma hevesi, margarinin doğuşuna sebep oldu. Denizcilerin yolculuk sırasında kullanabilmesi için küflenmeyen ve muhafazası kolay olan bir yağ üretilmesini isteyince, Fransız kimyager Mége-Mouriés kolları sıvayıp, inci gibi beyaz manasına gelen “margaron” ve karısının isminin Margarite olmasından esinlenerek margarin adını verdiği bir yağ üretmeyi başardı.
1800’lü yılların sonlarında icat edilen margarin, bugün olduğu gibi geçmişte de bir dolu tartışmalara sebep olmuş, zaman zaman yasaklansa da, zeytinyağından ve tereyağından her zaman ucuz satıldığı için yeniden talep görmüştür. Kıtlık zamanı olarak geçen, 2. Dünya savaşı Türkiye’sinde karne ile verilen margarin ise, bizim ağız tadımıza uygun olarak geliştirilip, Trabzon ve Urfa tereyağını andırır biçimde üretiliyordu.
Boş tenekelerinde çiçek yetiştiriciliği bile yapılabilen bilen güzide margarinler, özellikle şehirde yaşayanların tereyağının ne olduğunu unutma noktasına getirdi. Margarinler doymuş yağ sınıfına giriyor ve kandaki kolesterol seviyesini yükseltiyor. Kanımızda fazladan oluşan kolesterol ise zaman içinde damar tıkanıklıklarına, aşırı safra oluşumuna ve sonuç olarak birçok hastalığa sebebiyet veriyor.
Neyse ki ne yediğine, ne içtiğine dikkat eden, bilinçli tüketicilerin çoğalması sebebiyle, her derde deva zeytinyağı ve mis gibi tereyağı yeniden gündeme geldi. Resimde de ayrıntılı bir şekilde anlattığı gibi, karıncalar margarinden uzak durarak, tereyağına yöneliyor. Her zaman doğaldan ve organikten yana olan Bambum ailesi olarak karıncalara güveniyoruz.

agzinin tadini bilen karincalar Ağzının Tadını Bilen Karıncalar

Etiketler: , ,