Alkali Beslenme

Alkali Beslenme

Alkali beslenme, PH diyet veya alkali diyeti, vücudun alkali bir ortamda hayati fonksiyonlarını devam ettirmesi üzerine kurulmuş bir beslenme çeşididir. Alkali beslenme bugün pek çok onkoloji kliniğinde, kanserli hastalar üzerinde uygulanıyor. Uzmanlar sadece hasarlı dokusu olan hastaların değil, asidik düzeyi fazla olan ve bedeninde kimyasal reaksiyona bağlı oksidatif stres meydana gelen insanlar tarafından da alkali beslenmenin uygulanması gereken bir beslenme şekli olduğunu savunuyorlar. İnsan vücudu normal durumlarda, sindirim ve üriner sistemleri dışındaki tüm organlarında alkali düzeyde bulunur. Hastalıkla mücadele ettiği ya da stres altında bulunduğu durumlarda ise asidik özellikler belirir. Dengeli bir vücutta, damarlarda akan kan 7.450 alkali düzeyine sahiptir. Yani ne kadar sağlıklıysanız, vücudunuz, asit oluşturan elektron vericiler yerine, elektronlarınız için daha fazla alkali mineral üretecektir.

Vücudunuzun PH değeri alkali düzeyine sahipse yani 7’den fazla bir değeri gösteriyorsa, oldukça sağlıklı hücrelere sahip olduğunuzu, kanser olma riskinizin de bir o kadar azaldığını gösteriyor. Kanser konusunda bugüne kadar yapılan araştırmalar, kanserli hücrelerin oldukça asidik yapıya sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca kanserli hücrelere sahip insanların beslenme şekillerini değiştirerek alkali diyet uygulamaları sonrasında hasarlı doku üretiminin yavaşladığı, yeni kanserli hücrelerin üretilmediği gözlemlenmiştir.

Peki, vücudumuzun PH oranını nasıl tespit edeceksiniz? Bunun için medikal ürünler satan yerlerden temin edebileceğiniz idrar striplerini kullanarak PH kontrolü yapabiliyorsunuz. Bu striplerle PH düzeyinizi öğrendikten sonra ideal PH düzeyine ulaşmak için alkali diyeti uygulayabilirsiniz.

Eğer vücudunuzda alkali oranını artırmak ve alkali diyeti uygulamak istiyorsanız, alkali gıdalardan tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca düşük sodyumlu diyet ve düşük glisemik indeksi olan besinlerle beslenmeniz alkali düzeyinizi artırmak için fayda sağlayacaktır. Alkalen gıdalar, alkali besin şemasında da görüldüğü üzere, farklı meyve ve sebzelerin türevlerinden oluşuyor. Buna ek olarak alkali diyeti listesi oluşturmadan evvel şunlara dikkat etmelisiniz.

- aşırı hayvansal proteinden uzak durun

-kronik stres, yetersiz uyku, su kaybı, yorgunluk vücudun asit düzeyini yükseltir.

-yapay malzemeler, tatlandırıcılar, koruyucular, ekstra hidrojen ve asidik iyonlar eklenmiş katkı maddeleri çok olan hazır gıdalardan uzak durun.

-rafine şeker ve beyaz un asit düzeyinizi yükseltir, unutmayınız.

Alkali beslenme şemasında verdiğimiz besinleri tüketerek vücudunuzun asit düzeyini kontrol altına alıp, alkali yaşama merhaba diyebilirsiniz.

alkali beslenme Alkali Beslenme

 

Etiketler: , ,