Alüminyum Folyo mu, yoksa Bambum Saklama Kabı mı?

Alüminyum Folyo mu, yoksa Bambum Saklama Kabı mı?

Alüminyum folyoların, kanserojen madde içeriğini duymayan kalmamıştır. Aslına bakarsanız, alüminyum folyolar zaten, bir besin maddesini saklamak, vakumlamak ve ya muhafaza etmek amacıyla yapılmamışlardır. İlk olarak, sigara ve şeker üreticilerinin ihtiyacını karşılamak amaçlı geliştirilmiş, teneke yapımında usta bir Amerikalının ürettiği endüstriyel bir üründür.  Kısaca teneke diye adlandırabileceğimiz bir malzemenin yaklaşık olarak, 0.0007 inç inceliğine getirilerek, piyasaya sunulmuş şeklidir.
Biliyoruz çok pratik bir malzeme, neme karşı koruyor, hatta bir çok yemeği yaparken basınçlı bir ortam sağlayarak, yemeğin çabucak pişmesini sağlıyor. Isıya dayanıklı olması sayesinde fırında pişen yemeklerin üst kısmının yanmaması için bile kullanıyoruz. Fırın içinde kullanırken mutlaka önce bir yağlı kağıda, sonra alüminyum folyoya sarmaya gayret edin. Yiyeceklerinize temas ettirmeyin.
Ama zararlı. Daha ötesi yok, sırf bu tarz kolaylıkları var diye, evde pişirdiğiniz, vitamin deposu besinlerinizi boşu boşuna heba etmeyin. Bambum saklama kaplarına aktaracağınız yemek ve diğer gıdalarınızla, hem sağlıklı bir vakumlama yapmış olursunuz, hem de doğal bir ürün olan bambu sayesinde, besinlerinize zararlı maddeleri bulaştırmazsınız. Alüminyum folyo ile üzerini kapattığınız bir besin maddesi hava alıp çabuk bozulurken, Bambum saklama kapları farklı boyutlardaki seçenekleriyle, yiyeceklerin besin değerlerinin kaybolmamasını sağlar.

Aluminyum Folyo mu yoksa Bambum Saklama Kabi mi Alüminyum Folyo mu, yoksa Bambum Saklama Kabı mı?

Etiketler: , ,