Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne sütünü artıran besinler konusunda, herkesin deneyimleri sonucunda bulduğu birkaç yiyecek bulunur. Şehir efsanesi gibi dolaşan anne sütünü artıran besinler listesi alınır, verilir, hatta kadınlar kendi yaşadıkları çözümsüzlükleri anlatmaya bayılırlar. Şimdi size çok basit, her yerde bulabileceğiniz, anne sütünü artıran besinlerden bahsedeceğiz ve neden anne sütü artırıcı özellikleri olduğunu açıklayacağız.

Anne sütünün önemi son yıllarda yapılan araştırmalarla daha iyi anlaşılıyor. Maalesef düzgün beslenmeyen, yeteri kadar besleyici gıdalardan almayan bir toplum haline dönüştüğümüz için, bu durum anne sütüne de yansıdı ve bebekler sadece anne sütüyle doymamaya başladılar. Hatta annenin, sütü bol olsa dahi, kalitesi düşük olduğu için, bebekler daha çabuk acıkıyor ve yeteri kadar kilo alamıyorlar. Sırf kilo alabilsinler diye formül mama desteği yapmadan, inatla bebeğinizi emzirmeye, anne sütünü artıran yiyeceklere yönelmeye çalışın.

Hipofiz bezimiz saolsun, anne sütünün oluşması için prolaktin hormonunu salgılar. Prolaktin hormonu, bebek emme refleksini yaptıkça uyarılan ve uyarıldıkça artan bir hormondur. Öncelikle mutlaka sık sık emzirmeye çalışın. Saatleri, düzeni, protokolleri bir yana bırakın ve bebek ne zaman isterse emzirin.

Yapılan araştırmalar, prolaktin hormonunu devreye sokarak, anne sütünü artıran gıdaların en başında ısırgan, bulgur, mercimek, malt içecekler ve en önemlisi suyun olduğunu gösteriyor. Yemeklerinize her zaman bulgur takviyesi yapın. Bol sebze ve meyve tüketin. Günde en az 3 litre su için.

Bir başka araştırma ise, anne sütünü artıran bitki çaylarına yönelik ve burada da prolaktin hormonu salgılanmasına yardımcı şifalı bitkiler karşımıza çıkıyor. Rezene, ısırgan, sarı kantaron ve melisa çayları içebilirsiniz.

Oksitosin hormonu ise yine anne sütünün akışkanlığını sağlayan bir hormondur ve anne ne zaman bebeğini ağlarken duyarsa ya da aç olduğunu düşünürse salgılanmaya başlar. Bu sebeple özellikle stres olmadan, bol bol dinlenerek, ağır işler yapmadan bebeğinizle ilgilenmenizi ve en azından ilk 6 ay sadece anne sütü ile bebeğinizi beslemenizi öneriyoruz.

anne sutunu artiran besinler Anne Sütünü Artıran Besinler

Etiketler: , ,