Baklavasız Şeker Bayramı Olmaz

Baklavasız Şeker Bayramı Olmaz

“Bambum ailesi olarak tüm Müslüman milletinin Ramazan Bayramını kutluyor ve baklava tadında bir bayram geçirmenizi diliyoruz.”
1473 yılına ait saray mutfağı tarif defterlerinde yer alan baklava, en eski şerbetli tatlılardan sayılıyor. Ramazan ayının tam ortasına denk gelen tarihte, on yeniçerinin her birine birer tepsi baklava verilir ve törenle saray mutfağından aldıkları baklavaları ocaklarına görürlermiş. Bu merasime Baklava alayı denilmekte ve bu törenle Ramazan Bayramı müjdelenirmiş. Evlerde her dini bayramda baklava yapılması ve gelen misafire ikram edilmesi bu tarihten sonra gelenek haline gelmiştir.
Kökeni konusunda oldukça fazla tartışma yaşanan baklava, Orta Asya kökenli bir tatlı olduğu aşikârdır. Çok eski yıllardan beri “katlama” adı verdikleri tatlıları baklavanın atası sayılabilir. Azerbaycan, Arap, Yunan, Türk milletleri aynı hamur açma teknikleriyle baklavayı yapmışlar ve benimsemişlerdir.
Gaziantep, ülkemizde baklavanın en çok üretilen ve tüketilen şehridir. Baklava yufkasını en incesinden açabilmek bir maharet göstergesi sayılır hatta yufkanın arkasına konulan incecik karınca yazısını bile okuyabilmek gerekir.
Hangi millete ait olursa olsun baklavanın kökeninde birliği, beraberliği ve emeği simgeleyen bir kavram bütünlüğü var. Bambum ailesi olarak tüm Müslüman milletinin Ramazan Bayramını kutluyor ve baklava tadında bir bayram geçirmenizi diliyoruz.

Baklavasız Şeker Bayramı Olmaz Baklavasız Şeker Bayramı Olmaz

Etiketler: ,