Bambum Bisküviyi Çok Seviyor

Bambum Bisküviyi Çok Seviyor

Bisküvi denilince nedense hep çocukluk yılları gelir aklımıza. Yarı sıcak şekerli paşa çaylarına bandırıp, ağza ulaşana kadar eriyip parçalanan ya da sütün yanında kıtır kıtır kemirilen kedi dili bisküviler vardı. Hatta ambalajlı değil, bakkal amcanın dükkânında tenekeler içinde gram hesabı satın alınırdı. Ortasında kremalı katmanı olanlar ise itinayla açılıp, önce kreması yenilirdi.
Latince “bis coctum” yani iki kez pişirilmiş manasına gelen bisküvi, uzun yıllar ülkemize ithal olarak girdi. Ancak 1924 yılında bir bisküvi fabrikamız oldu. 1950 yıllarının sonunda ise, 22 adet bisküvi imalatı yapan işletmeyle, Türk halkı olarak bisküviyi azıcık sevdiğimizi söyleyebiliriz.
Milattan önce 3 yüzyılda Roma’da şarap eşliğinde tüketilen bis coctumlar, günümüzde ise, protein ilaveli, glütensiz, fındıklı, anne usullü, çikolatalı bir dolu çeşidiyle market raflarında ambalajlı biçimleriyle boy gösteriyorlar. Hatta maharetli ev hanımları tüm yaratıcılıklarını sergileyerek, bisküviden farklı tatlı tarifleri oluşturuyorlar.
Bisküvi yumurta, şeker, un ve lezzet artırıcı diğer malzemelerle yapılıyor. Bunu da evde kendiniz yapın demeyin, diye söylenmemeniz için, alırken sadece birkaç noktaya dikkat etmenizi tavsiye edeceğiz. Bambum kaseye yerleştirip, çocuklarınıza güvenle vereceğiniz bisküvilerin içinde, şeker yerine glukoz ya da mısır şurubu ihtiva edenleri, raf ömrü uzun olsun diye içine oldukça fazla katkı maddesi konan çeşitlerinden uzak durmanızı öneriyoruz. İncecik atıştırmalıklar olsalar da, yüksek kalori içeriğinden ötürü fazlaca tüketilmesi kilo sorununa sebep olabilir. Kısaca Bambum bisküviyi çok seviyor.

Bambum Biskuviyi cok Seviyor Bambum Bisküviyi Çok Seviyor

Etiketler: , ,