Bambum Bu Hafta Çok Meraklı

Bambum Bu Hafta Çok Meraklı

Bambum bu hafta çok meraklı etrafında olup bitenleri inceliyor. Çocuklarımızı sağlıklı beslemek, dünya standartlarında belirlenen persentiller içine sokmak için çabalayıp duruyoruz. Onları parka götürdüğümüzde beraber sallandığı çocukla ya da sınıf arkadaşlarından biraz boyu uzunca olanla karşılaştırıp, aralarında kaç ay olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz. Eğer bizimkisi yaşıtlarından hatta aydaşlarından azıcık kısa ise, genetik olarak çektiği amcasının kısa boyuna veryansınlar ediyoruz.
Çok yoğunuz, eve giderken “anne usulü hazır köfte”, mayonez, ketçap, bir de yanına makarna alıyoruz. Sebze sevmiyor yeni nesil. Amerika’da yapılan araştırmalarda, “en son ne zaman sebze yediniz?” sorusuna, “her gün” cevabı alınmış. Bahsi geçen sebze hamburgerin içine konan yarım yaprak maruldan ibaret.
Çok meşgulüz, sabah sütle karıştırılan hazır kahvaltılıklardan koyuyoruz çocuklarımızın önüne. Okulda çıkan yemeklerin listesini hangimiz inceliyor, hangimiz mevsiminde olmayan sebze için itiraz ediyoruz? Maraş dondurması gibi köklü ve dünyada eşi benzeri olmayan bir besini ne zaman kenara ittik? Talep etmedik, şehirlerde Maraş dondurmacısı kalmadı.
Çok çalışıyoruz, sürekli yorgunuz, hafta sonu evde ev yemeği hazırlayacak kadar vaktimiz yok, dışardan söylüyoruz, market alışverişini internetten yapıyor ve kapımıza kadar getiren kargocuya acaba buzdolabına da yerleştirir mi ifadesiyle bakıyoruz.
Yoğunuz, meşgulüz, çalışıyoruz, peşimizden atlı kovalıyor, çocuklar obez, bizlerse spor salonlarında, kapalı mekânlarda yağ oranlarımızı koşturtuyoruz. Son günlerde kanser olduğunu öğrendiğiniz kaç tane tanıdığınız var? Hayret bir şey değil mi, niye arttı ki bu kanser vakaları?

bambum bu hafta cok merakli Bambum Bu Hafta Çok Meraklı

Etiketler: , ,