Bambum Dostu Karıncalar, Haydi İş Başına

Bambum Dostu Karıncalar, Haydi İş Başına

Güneşi gören meyve ve sebzeler, sırasıyla olgunlaşıp sofralarımızı süslüyorlar. Karınca, ağustos böceği misali, yaz mevsimin bolluğundan bereketinden faydalanıp, kışlık sebze stoğunuzu yapabileceğiniz gibi, hiçbir hazırlık yapmadan da kışa girebilirsiniz. Kış geldiğinde üzerinde” katkısız!” ibaresi gördüğünüz her konserveye tonlarca para sayarak ya da aralık ayında tadı tuzu olmayan çekirdeksiz patlıcan, kabak gibi sebzelere akın edersiniz. Zaten bir sebzenin çekirdeğinin olmaması, onun tam anlamıyla bir hormon yuvası ve Gdo’lu olduğunu gösteriyor. Şu an her semt pazarında bulabileceğiniz bir dolu sebzeyi, kışlık tüketiminizi düşünerek, 2-3 kilo kadar alıp, artık her evde bulunan donduruculara depolamanızı öneriyoruz.
Şu aralar enginar, bezelye, barbunyayı stoklamak için en doğru zaman. Bezelyeyi ya da barbunyayı ayıklamaya üşeniyorsanız, birçok pazarcı ayıklanmış şekilde de satıyor. Eve getirin ve bol suda yıkayın, kâğıt havluyla kurulayın ve tüketeceğiniz miktarlarda buzdolabı poşetine koyarak dondurucunuza koyun. Enginarın kılçıksızını almak istiyorsanız, Temmuzu çok beklememenizi öneririz. Kartlaştıkça fiyatı düşer ama kılçıklanır, ağzı tadıyla yiyemezsiniz. 20 adet enginar aldınız diyelim. Bir kabın içine ister 2 litre suya,  3 adet limon sıkın, ister 1 tatlı kaşığı limontuzu dökün fark etmez, iki işlemde enginarların kararmasını önleyecektir. 4’er 5’er buzdolabı poşetlerine suyuyla birlikte koyun ve ağızlarını bağlayarak dondurucunuza yerleştirin.
Hazır, ayıklanmış, yıkanmış, tertemiz bir depolamayla,  aile bütçenize katkı sağlayan bir karınca oldunuz. Sebzelerin vitaminini kesmek istemeyen, Bambum sağlıklı ev gereçlerinden kullanan bilinçli tüketicilerimiz, Bambum dostu karıncalar, bu tarz yöntemlerle kışın vitamini kaybolmadan tüketebileceğiniz bir gıda stoklaması yapabilirsiniz.

bambum dostu karincalar haydi is basina Bambum Dostu Karıncalar, Haydi İş Başına

 

Etiketler: , ,