Bambum Havanla, Bambum Bıçağın Börülce Salatası

Bambum Havanla, Bambum Bıçağın Börülce Salatası

Bambum Havanla, Bambum Bıçağın Börülce Salatası

Baklagiller familyasından olan börülce, yaz aylarında sofralarımızı süsleyen ince, uzun, yeşil fasulyeye benzeyen bir sebzedir. Ülkemizde yörelere göre karnıkara ya da aceber diye farklı adlar alan börülce, kolesterol, kabızlık gibi sorunlara çare olduğu gibi, kandaki insülin seviyenizi dengeleyici özellikleri vardır. Kışın kurusunu, yazın ise tazesini tüketerek, protein, demir ve potasyum açığınızı kapatmak için, 4 mevsim sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken bir besindir.

Kıymalı sulu yemeğini yapabileceğiniz gibi, sıcak yaz günlerinde soğuk salata şeklinde hazırlayarak da tüketebilirsiniz. Yıkadığınız yarım kilo taze börülcenin uç kısımlarını Bambum Bıçakla temizleyin ve tencerenize aktarın. Üzerine 1 çay bardağı su koyun ve orta ateşte ağzı kapalı bir şekilde suyu bitene kadar pişirin. Haşlanmış börülceleri soğumaya bırakın.

Bambum Havanda ayrı ayrı 1 avuç cevizi ve 4 diş sarımsağı dövün. 1 adet limonun suyunu sıkın. Soğuyan börülceleri kapaklı bir kaba koyun ve üzerine dövülmüş sarımsakları, limon suyunu ve yarım çay bardağı sızma zeytinyağını gezdirin. Bir tutam tuz ekleyip kabın ağzını kapatın. Kabı sallayarak börülcelerin tüm sosu emmesini sağlayın. 1-2 dakika salladıktan sonra servis yapacağınız tabağa aktarın ve üzerine dövülmüş cevizlerinizi ekleyin.  Afiyet olsun.

Bambum Havanla Bambum Bicagin Borulce Salatasi1 Bambum Havanla, Bambum Bıçağın Börülce Salatası

Etiketler: , ,