Bambum Kaselerde Ev Yapımı Dondurma

Bambum Kaselerde Ev Yapımı Dondurma

Sıcak yaz günlerinde içimizi serinleten, üstelik çok da besleyici bir dondurma tarifimiz var. Gönül rahatlığıyla çocuklarınıza da verebileceğiniz bu ev yapımı dondurmaları, en doğalından Bambum kaselere koyarak, harika bir görsel sunumla ikram edeceğiz. Organik dondurma için en makbulü, yine evde yaptığınız yoğurdu kullanmaktır.
Evde yoğurt yapımı tahmininizden kolay aslında. Doğal ortamda salınan ineklerin sütünü bulmak zor, bu sebeple cam şişede pastörize sütlerden alıp bir tencereye boşaltın. Parmak ucunuzu yakar yakmaz ılıklığa gelince ocaktan alıp, tenceredeki yarım litre sütünüze 1 çorba kaşığı yoğurt mayası ekleyin ve karıştırın. Yoğurt mayası için evde yoğurt yapan bir arkadaşınızdan 1 ölçek rica ederek ya da hiç bulamadıysanız, ufak boylarda satılan sade organik yoğurtlardan kullanabilirsiniz. Tencerenin üzerini temiz bir bezle örtün ve etrafını sıcak tutacak şekilde sarmalayın. Yaklaşık 3-4 saatlik mayalanma sürecinden sonra ev yapımı yoğurdunuz hazır.
Tencerenizin içindeki yoğurda 2 kaşık bal, 1 kaşık pekmez ekleyip karıştırın. İçine dilediğiniz meyve parçacıkları ya da damla çikolata ekleyebilirsiniz. Karışımınızı küçük kare ya da dikdörtgen cam bir kase aktarın ve dondurucunuza koyun. Ertesi gün Bambum Kaselerinize top top aktardıktan sonra üzerine ceviz, ben mari usulü erittiğiniz çikolata ya da yine ev yağımı çilek reçelinizin suyundan gezdirin. Şimdi, Bambum kâselerdeki dondurma keyfine varma zamanı. Afiyet olsun.

Bambum Kaselerde Ev Yapimi Dondurma Bambum Kaselerde Ev Yapımı Dondurma

Etiketler: , ,