Bambum Kesme Tahtaları ve Çapraz Kontaminasyon

Bambum Kesme Tahtaları ve Çapraz Kontaminasyon

Birçoğumuz mutfaklarımızda maharetlerimizi gösterirken kesme tahtalarından faydalanıyor ve farklı kesme, doğrama, dilimleme teknikleriyle, yemeklerimiz için farklı görsellikler oluşturuyoruz. Piyasada değişik malzemelerden üretilmiş birçok kesme tahtası çeşidi bulabilmek mümkün. Özellikle bulaşık makinasına girebilme özelliklerinden dolayı plastik malzemeden üretilmiş olanları çok fazla tercih ediliyor. Oysaki plastik kesme aparatları çabucak yıpranıp, üzerinde derin kesikler oluşmasından ötürü, tam bir bakteri yuvası haline dönüşebiliyor. Tavuğu, sebzeyi hatta ekmeği bile aynı kesme tahtasında doğrama hatasına düşenlerimiz bile var.
İşte tam bu noktada çapraz kontaminasyon adı verilen bir durum oluşuyor. Aynı kesme tahtasında, farklı besin gruplarının hazırlığını yaparken bakteri ve virüs bulaşmış bir yüzeyden, bulaşmamış bir başka gıdaya transferini sağlıyoruz. Örneğin daha evvel çiğ et ya da tavuk kestiğiniz bir kesme tahtasını, daha sonra içerdikleri protein sayesinde çabucak bakteri oluşmuş yüzeyini iyice temizlemeden, salata yapmaya kalkışırsanız şöyle bir tablo ile karşılaşırsanız. Elinizi sildiğiniz bezden, salata yapraklarına, salatayı koyduğunuz kaptan, çatalınıza, oradan mutfağa ve diğer materyallere bu zararlı organizmaları bulaştırıyorsunuz. Sonra da “ yahu sirkeli suda 10 dakika beklettim kıvırcıkları, neden bağırsaklarımız bozuldu ki” cümleleri dönüp dolaşıyor.
Farklı besin grupları için farklı kesme tahtalarını kullanmak bu açıdan çok önemli. İşiniz bittikten sonra yapılması gereken hijyenik koşulları ve temizliği sağladıktan sonra kuru bir şekilde saklamak ise bahsettiğimiz çapraz kontaminasyon riskini ortadan kaldırıyor. Bambum Kesme Tahtaları ise farklı 4 adet kesme tahtası, üzerinde bulunan yönlendirme iconlarıyla sağlıklı ve hijyenik bir yemek hazırlığı yapmanıza yardımcı oluyor.

bambum kesme tahtalari ve capraz kontaminasyon Bambum Kesme Tahtaları ve Çapraz Kontaminasyon

Etiketler: , ,