Bambum Kullanıcıları Balıklarımızı Destekleyelim

Bambum Kullanıcıları Balıklarımızı Destekleyelim

Ağustosun bitmesiyle balıkların üreme ve büyüme evrelerini korumak maksadıyla yapılan avlanma yasağı da sona ermiş bulunuyor. Yasak zaman diliminin içinde yapılan avlanmalar ise, birçok balığın soyunun tükenmesine ve buna bağlı olarak eko sistem içerisinde farklı türlerinde yok olmasına sebep oluyor. Fakat aslına bakarsanız her balık farklı bölgelerde, farklı zamanlarda ve farklı oranlarda ürüyor ve büyüyor. Dolayısıyla tüketiciden istenen, yasağa uymayanların kontrolünü şahsen yapmaları ve satın aldıkları balıkların boyutuna dikkat edilmesidir.

Belirli boyutlara gelmemiş bir balığın avlanması, onun henüz üreme yapmamış olduğunun göstergesi. Örneğin, herhangi bir restorana gittiğinizde ya da balık halinde ve ya bir tezgâhta 20 cm’den küçük lüfer balığına rastlarsanız, doğanın korunması ve neslinin devam etmesi için Bakanlıkça kurulmuş olan ihbar hattına şikâyet etmeniz bekleniyor.  Alo 174 numaralı telefonu arayarak durumu aktarabiliyor ve çevresiyle uyumlu yaşayan, bilinçli tüketiciler olarak bu yasa dışı durumun önüne geçilmesine yardımcı olabiliyorsunuz.

Doğa dostu Bambum, boğazın beşi biyerdesi Lüfer, Palamut, İstavrit, Levrek ve Tekir’in, nesiller boyu aktarılmasına yardımcı olacak bu uygulamayı gönülden destekliyor. Gıda bakanlığının kendi sayfasında çıkardığı ve resimde de gördüğünüz broşürü inceleyerek, Bambum kullanıcıları olarak bilinçli ve aktif tüketiciler olmayı arzu ediyoruz.

Bambum Kullanicilari Baliklarimizi Destekleyelim 211x300 Bambum Kullanıcıları Balıklarımızı Destekleyelim

Etiketler: , ,