Bambum Saklama Kaplarında Sarı Kantaron

Bambum Saklama Kaplarında Sarı Kantaron

Ülkemizde Ege kıyılarında oldukça fazla bulunan sarı kantaron, şifalı bitki ve doğal tedavilere merakı olan herkes tarafından bilinir. Sarı kantaronun son yıllarda popüler olmasına bakmayın, Ege’de hemen hemen her evde uzun yıllardır ilaç niyetine kullanılıyor. Egeli köylüler Mayıs ayında topladıkları sarı kantaron bitkisini bir şişe içinde zeytinyağına basıyorlar ve direkt güneş ışığına koyarak vişne rengini alana kadar yaklaşık 3 ay kadar bekletiyorlar. Yara ve berelere, güneş yanıklarına, varis ve cilt hastalıklarında kullanıyorlar.

Sarı kantaron zeytinyağına konulmadan, kurutularak da tüketiliyor. Bir tutam kurusunu adaçayı gibi sıcak suyun içinde bekleterek çay gibi içebiliyorsunuz. Araştırmalar, sarı kantaronun içindeki hyperisin maddesinin mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olduğunu söylerken, depresyon tedavisinde, uykusuzluk ve gerginlik problemlerinde de kullanılabileceğini söylüyor.

Osmanlı zamanında savaşa çıkmadan evvel lokman hekimlerin kantarondan hazırlanmış merhem ve krem yaptıkları da bilinmektedir. Doğa, bir şifa kaynağı, her bitkinin eko sistemde bir görevi ve faydası bulunuyor. Sarı kantaron gibi faydası kanıtlanmış birçok bitkiyi günlük dozaj aşımı yapmadan kullanabilir ve uzun süre taze kalmaları için Bambum Saklama Kaplarında muhafaza edebilirsiniz.

bambum saklama kaplarinda sari kantaron Bambum Saklama Kaplarında Sarı Kantaron

 

Etiketler: , ,