Bambum Sebil ’de Sihirli Tükenmez

Bambum Sebil ’de Sihirli Tükenmez

Eskiden kocaman kocaman meyve suyu fabrikaları yokken, cam ya da toprak güğümlerin içerisine tükenmez adı verilen bir içecek yapılırdı. Çocukluğumuzun en enteresan, en akıl almaz, sihirli sebilleriydi onlar, bitmiyorlardı, çeşmesi hep bol bol meyve suyu akıtıyordu. Anneanneler ise peri kızı olmalıydı, upuzun sihirli sopasını dokundurunca sanki az sonra kurabiyeden ev dilesek onu bile yapabilirlerdi. Sihirli sebil içinde sıra sıra meyveler, meyveler bilinmeyen şekerli akan bir akarsudan alıyor sanki suyunu.

Maalesef bir Osmanlı içeceği olan tükenmezin nesli tükenmiş. Adıyla yaşasın, belki de bir kaçımız anneanne ya da babaannesinin elinden kana kana tükenmez içme şansına erişmiştir.  Sağlıklı ev gereçleri misyonuyla yola çıkan Bambum, en sihirlisinden bir sebil yaptı. Üstelik camdan ve oldukça estetik bir duruşu var. Bambum sebilde tükenmezi ben de yapmak, ben de denemek istiyorum diyorsanız, işte tarifi:

Tükenmez İçeceği

1 adet Bambum Sebil (8 litre)

Yarım kilo muşmula

2 adet orta boy ayva (çekirdekleriyle)

2 adet orta boy elma (çekirdekleriyle)

250 gram vişne(yazdan dondurduklarınızı kullanabilirsiniz)

250 gram üzüm

Yarım kilo toz şeker

Üzeri kapanıncaya kadar su

Mayalanması için 1 avuç nohut ya da bez içine sardığınız 1 dilim ekmek

Meyveleri güzelce yıkadıktan sonra bambum bıçakla elma ve ayvaları dilim dilim doğrayın. Sebilin en alt kısmına muşmulaları sonra gelişigüzel diğer meyveleri sıralayın. En üste şeker sonra su ve en sonunda nohutları atarak sebilin ağzını kapatın. Güneş görmeyen oda sıcaklığında bir yerde 2 hafta kadar mayalanmasını bekleyin. 2 hafta sonra Bambum sebili tezgâh üzerine çıkarın ve çeşmesinin altına bardak koyarak muhteşem lezzetli tükenmez içeceğinizi alabilirsiniz. Çeşmeden aldığınız miktar kadar üstüne su ve zaman zaman da tadına göre şeker ekleyerek tükenmemesini sağlarsınız.

Bambum Sebilde Sihirli Tukenmez Bambum Sebil ’de Sihirli Tükenmez

Etiketler: , ,