Bambum soruyor: Yumurtaların Tazeliği Nasıl Anlaşılır?

Bambum soruyor: Yumurtaların Tazeliği Nasıl Anlaşılır?

Yumurtanın ne kadar sağlıklı ve özellikle gelişme çağındaki çocuklarımız için ne kadar kıymetli bir besin kaynağı olduğu yazıp duruyoruz. Çocuklarımıza sabah kahvaltısında 1 adet yumurta yedirebilirsek kendimizi şanslı hissediyor, aşağı yukarı günlük protein ihtiyacının %25’ini sağladığımızı bilerek mutlu oluyoruz. Bu konuda şehirlerde yaşayan insanlar ne yazık ki köylerde yaşayanlar kadar şanslı değiller. Doğal ortamda dolaşan tavukların yumurtalarından beslenin diyor uzmanlar. Nerde doğal ortam, nerde salınan tavuklar?

Sadece yumurta versin diye farklı besinler yedirerek, ışık oyunlarıyla yumurtlaması sağlanan, toplu kümeslerin içinde hareket ettirilmeden yaşayan tavukların yumurtalarıyla besliyoruz çocuklarımızı. Madem böyle, bari tazesini yesinler diyerek sorguluyoruz, peki, yumurtaların tazeliği nasıl anlaşılır?

Yumurta yapı olarak yavaş yavaş içine hava alabilen bir özelliğe sahip, bu sebeple yumurtanın içindeki hava ile tazeliği doğru orantıdadır diyebiliriz. Kısaca bayat yumurta içinde oldukça fazla hava ihtiva eder ve nemi kaybolmuştur. Resimde de gördüğünüz gibi bu dolu bir kaba yumurtayı koyduğunuzda yüzüyorsa bayat, dibe çöküyorsa tazedir.

Taze yumurtayı kırdığınızda sarısı parçalanmadan löp şeklinde tavanıza düşerken, bayat yumurtanın sarısı siz kırar kırmaz beyazına karışır ve daha akışkandır. Aman ! Fişinizi yanınıza almayı ihmal etmeden, yumurtaların geri kalanlarını satın aldığınız markete gider, iade etmek istediğinizi söylerseniz ve sizin gibi bu şekilde bilinçli bir dolu tüketici bu şekilde hakkını ararsa, eminiz en tazesinden yumurtaları raflarda görmeye başlarız. Sağlığınıza önem veren Bambum, bulabildiğiniz en taze yumurtalarla beslenmenizi öneriyor.

Bambum soruyor Yumurtaların Tazeliği Nasıl Anlaşılır Bambum soruyor: Yumurtaların Tazeliği Nasıl Anlaşılır?

Etiketler: , ,