Bambum Test: Ne Kadar Sağlıklısınız?

Bambum Test: Ne Kadar Sağlıklısınız?

Aşağıda sizin için hazırladığımız 13 adet sağlık sorumuz bulunuyor. Lütfen alışkanlıklarınızı gözden geçirerek cevaplarınızı verin ve hatalı olduğunuz alanları düzeltmeye çalışın. Bedeninize ve sağlığınıza sahip çıkın.

1-Her gün sebze, meyve ve özellikle omega-3 içerikli besin alıyor musunuz?

Uzmanlar sağlıklı bir kalp ve sinir sistemi için sebze ve meyvenin yanı sıra omega-3 içerikli gıdaların her gün tüketilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

2-Televizyon karşısında uykuya dalıyor musunuz?

Sadece televizyon değil, bilgisayarınızı bile uyumadan 2 saat evvelinden kapatmanızı öneriyoruz. Televizyonun ya da ışığın siz uyurken açık olması, beyinde hipotalamus alanının sürekli sinyal göndermesine, dolayısıyla vücut ısısının düşmemesine ve uyku sırasında aktif hale gelen hormonların salgılanmamasına yol açar

3-Haftada 3’den fazla ağrı kesici kullanıyor musunuz?

Eğer haftada 3’den fazla herhangi bir ağrınız için ağrı kesici alma ihtiyacı duyuyorsanız bir şeylerin ters gittiğini düşünmelisiniz. Lütfen bir uzmana danışın ve tedavi olun.

4-Haftada 3’den fazla kırmızı et tüketiyor musunuz?

Kırmızı ette doymuş yağ oranı çok yüksektir ve damarlarda tıkanmaya yol açar. Kalp sağlığınızı tehdit ettiği gibi, yaşamınızı kısaltır.

5-Her gün en az 15 dakika güneş ışığına çıkıyor musunuz?

Derinizin D vitaminini alabilmesi için güneş ışığına ihtiyacı vardır. D vitamini bedeniniz, beyniniz ve kemikleriniz için oldukça gerekli bir vitamindir.

6-Uyandıktan 2 saat içinde kahvaltınızı yapıyor musunuz?

Yağ yakma hormonları uyandıktan itibaren 2 saat en son hızında çalışır ve siz 2 saat içinde besin değeri oldukça yüksek bir kahvaltı yapsanız dahi bu size kilo olarak dönmeyecek ve gün boyu sizi tok tutarak, atıştırmanızı önleyecektir.

7-En az 4 tane cep telefonu numarasını hafızanızdan söyleyebilir misiniz?

Hafızanızı taze tutmak, genç ve sağlıklı bir beyine sahip olmanızı sağlıyor. En azından cep telefonunuzdaki telefonları adres defterinden değil de, hafızanızdan tuşlayarak arama yapmanız öneriliyor.

8-Yemeklerinizi tatlandırmak için tuz yerine baharat kullanıyor musunuz?

Fazla kullanılan tuzun insan sağlığını ciddi derecede tehdit ettiğini artık çok iyi biliyoruz. Bu sebeple tuz yerine kimyon, karabiber, pul biber ve köri gibi baharatların kullanılması hem tuz alışkanlığınızı köreltir hem de baharatların şifasından faydalanmanızı sağlar.

9-Asansör yerine merdivenleri tercih ediyor musunuz?

1 sene boyunca her gün 2 kat merdiven inip çıktığınızda, yaklaşık 2 kilo veriyorsunuz. Asansör yerine merdiven kullanmak, egzersiz yapmanın en kolay yoludur.

10-Hafta içi her gün blog.bambum.com.tr ’yi takip ediyor musunuz?

Hafta içi her gün sağlıklı yaşam, sağlıklı tarifler, yiyecek hazırlama ve besinler hakkında bilgiler veriyoruz. Sizlerle beraber olmaktan mutluluk duyuyoruz, bizi takip edin.

11-Evde düzenli öğün saatleriniz var mıdır?

Her gün aynı saatlerde yemeğinizi yemeniz, aralarda acıkmamanıza ve dolayısıyla diyetinize sadık kalmanıza yardımcı olacaktır.

12-Hafta sonları fazlaca uyur musunuz?

Hafta içi, hafta sonu fark etmeden, her zaman aynı saatte yatmayı ve kalkmayı alışkanlık haline getirin. Hafta sonu fazladan uyumanız sizi sadece o an için mutlu edecek fakat hafta içi uyku düzeninizi bozacaktır.

bambum test ne kadar sagliklisiniz Bambum Test: Ne Kadar Sağlıklısınız?

Etiketler: , ,