Bambum’la Bol Serotoninli Roka Salatası

Bambum’la Bol Serotoninli Roka Salatası

Beynimizdeki hücreler arasındaki iletişimin sağlanmasında büyük rol oynayan serotonin hormonu, eksikliğinde depresyonu, anksiyete ve migren ağrılarını tetikliyor. Yazın sıcak günlerine 1 ay içinde elveda diyeceğimizi düşünürsek, sonbaharın türlü depresif hallerle kapımıza dayanmasına az kaldı diyebiliriz. Bu sebeple serotonin hormonunu devreye sokmak için, mutluluğumuza mutluluk katacak besinleri tüketmeli ve birkaç öneriye kulak vermeliyiz.

Omega3 kaynağı ceviz, havaların soğumasıyla sofralarımızda görmeye başlayacağımız koyu yeşil yapraklı sebzeler, potasyum kaynağı muz, en acısından biber, yoğurtla karıştırarak tüketebileceğiniz yulaf, E vitamini deposu badem, günlük tüketim sınırını aşmadan yenilirse, serotonin miktarında ciddi artış gözlemleniyor. Açık havada en az yarım saatlik yürüyüşler ve bol kahkaha, sevdiğiniz insanlarla beraber vakit geçirmek de, serotonin hormonunu devreye sokuyor. Her zaman bol su içmeyi ihmal etmeden, geçiş mevsimini depresif ruh hallerine girmeden sağ salim atlatabilirsiniz.

Roka salatamızın tarifi ise çok basit. Rokaları temizleyip, yıkayın ve Bambum bıçakla vitaminleri kaybolmadan Bambum kasenin içine doğrayın. Üzerine 1 adet domatesi küp doğrayarak ekleyin ve en üste Bambum havanda kabaca dövdüğünüz cevizlerden serpiştirin. Beyaz peynirinizi de küp doğrayıp ekledikten sonra, klasik limonlu, sızma zeytinyağlı sosunuzu hazırladığınız roka salatasının üzerinde gezdirin.

Eğer sizde özellikle sonbahar mevsiminde kilo almaya başlıyor, migren ağrıları çekiyor, halsiz ve mutsuz hissediyorsanız, serotonin salgılamanıza yardımcı olacak roka salatasını ve resimde gördüğünüz besinleri tüketmenizi öneriyoruz.

Bambumla Bol Serotoninli Roka Salatasi 300x223 Bambum’la Bol Serotoninli Roka Salatası

Etiketler: , ,