Bamya Kızartması Bambum Kasede

Bamya Kızartması Bambum Kasede

Bamya bazısının çok sevdiği, bazısının da olabildiğince uzak durmaya çalıştığı, tadından çok zevk almadığı bir bitkinin meyvesi. Yöresel yemeklerimiz arasında kıymalı bastısı ve asidesi yapılıyor ve her yörede farklı çeşitleriyle sofra kültürümüze zenginlik katıyor. Çiçek bamyası olarak adlandırılan çeşidi konserveye ve kurutmaya son derece müsaitken, Bornova, sultani ve Balıkesir bamyası çeşitleri ile yapabileceğiniz leziz bir kızartma tarifimiz var.

Kızartmanın her çeşit yiyeceğin besin değerini düşürdüğünü ve ekstradan kalori alımına yol açtığını bilsek de, bu tarif, ayda yılda bir kere, sofrada çeşit niyetine sunabileceğiniz bir alternatif olabilir. Sıcakların kırıldığı mevsim itibariyle artık iyice olgunlaşmış ve uzamış olan bamyaların baş kısımlarını Bambum bıçakla kesin ve bol suda yıkayın. Bir tabağın içine galeta ununu ve bir fiske tuzu koyup harmanlayın, ayrı bir tabağa yumurta sarısını çırpın. Kızartma tencerenize eklediğiniz kullanılmamış temiz sıvı yağı kızgınlaştırın. Peçete ile sularını aldığınız bamyaları teker teker önce yumurta sarılarına, sonra da galeta ununa bulayıp kızartın.

Geniş Bambum kasenize havlu kağıt serin ve kızarttığınız bamyaları içine çıkarın. Ayrı ufak bir Bambum kaseye sarımsaklı süzme yoğurt hazırlayın ve bamya kızartmalarıyla birlikte servis yapın. Ayrıca bamyanın lif oranının çok yüksek olduğunu, kabızlığa ve halsizliğe fayda sağladığını vurgulamak istiyoruz. Afiyet olsun.

Bamya Kizartmasi Bambum Kasede 300x200 Bamya Kızartması Bambum Kasede

Etiketler: , ,