Baş Ağrısı Tipleri

Baş Ağrısı Tipleri

Baş ağrısı son zamanlarda insanlara en çok rahatsızlık veren hastalıklarından birisi olmaya başladı. Baş ağrısına neyin iyi geldiği ya da şiddetli baş ağrısını dindirmenin yollarını araştırmadan evvel, bu sorunun neden olduğuna ve baş ağrısı tiplerinin ne olduğuna göz atmak istedik. Bugün bilim çevreleri beynin kimyası ve yapısı hakkında sayısız araştırma yapıyor ve bilinmeyen bir kutuyu çözümlemeye çalışıyorlar. Bilim adamları beynin sadece %10’luk bir kısmını çözümleyebildiklerini, oldukça karmaşık ve deneysel araştırmalara müsait olmayan bir organ olduğunu kabul ediyorlar. Bir de kafatasında beliren ağrılar bu sistemin üzerine binince, üstelik bütün duyu organlarımızın da bu alanda olması sebebiyle, başağrısı ile beyin arasındaki çözümsüzlük her gün yeni araştırmaların yapılmasına sebep oluyor.

Bilim adamları baş ağrısı tiplerini 4 farklı başlık altına toplamışlar, bunlar: gerilim tipi baş ağrısı, küme baş ağrısı, migren ve sinüs olarak belirlenmiş. Bu dört temel tipteki baş ağrısı için, bugüne kadar bulunan en geçerli neden, kafatası ve beyni çevreleyen dokuları beslemek için kullanılan kan damarlarının açılıp kapanması, büzülmesi ve sıkışması sebebiyle oluştuğudur. Kanda bulunan neurochemicals adı verilen atıkların beyni zedelemesine izin vermemek için damarların fonksiyonlarını bir dizi karmaşık sistemle yaparak, baş ağrısının oluştuğu düşünülmektedir.

Stresli ve gergin olduğunuz durumlarda alnınızın ön tarafında şerit halinde bir ağrı hissedersiniz. Mide bulantısı ve göz ağrısı ve tek taraflı bir baş ağrısı etki ediyorsa, migren olduğu düşünülebilir. Ağrının genellikle elmacık kemiklerinde ve kaş hizasında seyretmesi ise sinüs ağrısının göstergesidir. Özellikle iltihaplı sinüsler, burun damarlarını sıkıştırıp, beyne giden damarların akışını zorlaştırarak baş ağrısına sebep olurlar. Çoğu insan bu sebeple migrenle, sinüs baş ağrısını birbirine karıştırır. Sinüsleriniz iltihaplanmışsa, ateş, tıkanıklık ve bazen burun akıntısı yaşayabilirsiniz. Küme tipi baş ağrılarında ise kan basıncında beliren anormalliklerin baş ağrısına sebep olduğu düşünülür. Özellikle yüksek tansiyon, beyne giden damarların büzüşmesine sebep olur ve kafatasında zonklamalar, ense kökünde basınç ve kümesel zonklamalar şeklinde kendini belli eder.

Baş ağrınız için bir uzman hekime danışmaya gittiğinizde, baş ağrınızın tipi ile ilgili yetkin bilgiler verirseniz, çözüm yolunun bulunması için katkı sağlamış olursunuz. Başınızın tam olarak neresi ağrıyor, ağrı tipiniz, yukarı da saydığımız baş ağrısı tiplerinden en çok hangisine uyum sağladığını çözümledikten sonra uzman doktorunuza bilgi vermeli ve en uygun baş ağrısı tedavisine başlamalısınız.

bas agrisi tipleri Baş Ağrısı Tipleri

 

Etiketler: , ,