Besin Sinerjisi

Besin Sinerjisi

Besin sinerjisi son zamanlarda birçok uzmanın da değindiği gibi, gıdaları eşleştirerek maksimum fayda sağlama anlamına geliyor. Aslında oldukça basit bir mantığa sahip olan besin sinerjisi kavramı, farklı 2 besinin faydalarının birleştirmesi ve diğerinde olmayanı, ötekine koyup, güçlü bir emilim sağlayarak,  ortaya sinerjik bir besin çıkarma yoluyla yapılıyor.

Söz gelimi brokoli ile domatesi beraber tükettiğinizde, kanserle savaşan enzimleri güçlendiriyorsunuz. Yapılan araştırmalar sonucunda domatesin içinde bulunan likopen maddesi, brokolinin içindeki enzimlerle birleşince özellikle prostat kanseri üzerinde ciddi etkiler yaptığı anlaşılmıştır.

Karabiber ve zerdeçal birleşince her ikisinin de bio yararlılığı yani insan vücudu üzerindeki faydaları en az 100 kat fazlalaşıyor.

Yoğurtla birlikte yiyeceğiniz somon balığı ise, balığın içindeki zararlı cıvaları yok ediyor ve özellikle TİP 2 diyabet hastaları için insülin salgısında düzelmeler sağlıyor.

Ispanak yıllarca uzmanlar tarafından yoğurtla birlikte yenilmemesi gerektiği söylenmiştir. Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı her sebze demir yönünden zengin gıdalarken, demir de vücudumuza oksijen taşıyan hemoglobinler için gerekli temel bir enzimdir. C vitamini ile birlikte yenildiğinde ise, demir miktarının 6 kat daha fazlalaştığı ve bağırsaklarda daha fazla emildiği gözlenmiştir.

Biber bildiğiniz üzere çok fazla antioksidan içeren bir sebze, avokado ile tüketildiğinde, C vitamini ile birleşerek, damarlardaki sağlıklı yağların oranını yükseltiyor. Ağız, kolon, akciğer kanseri ve yemek borusu kanseri risklerini azaltmaya yardımcı oluyor.

besin sinerjisi Besin Sinerjisi

 

Etiketler: , ,