Besinler Bedeninizi Nasıl Etkiler?

Besinler Bedeninizi Nasıl Etkiler?

Besinler bedenimize girdiği zaman bir dizi işlemlere tabi tutuluyorlar. Ağızımızla sindirime başlıyoruz, midemizde öğütüyoruz ve bağırsaklarımızla emilimini yapıyor, kana aktarıp, dolaşımını sağlıyor, yağ, kas, enerji gibi farklı türevlerin çıkmasını sağlıyoruz. Sağlıklı yiyeceklerin bedenimize kötü bir etkisi yok. Karaciğerimiz başta olmak üzere birçok organımız mutlu mesut işlemini yapıyor. Fakat konu abur cubur ve fast food tüketimine geldiği zaman bedenimiz ciddi şekilde sorunlar yaşamaya başlıyor, bakın nasıl?

Hazır gıdalar vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besinleri içermez. Kronik olarak kendinizi yorgun, günlük olarak yapmanız gereken görevleri tamamlamak için gereken enerjiden mahrum hissediyorsanız, altında sağlıksız bir beslenme alışkanlığınızın olduğu gerçeği yatıyor olabilir. Hazır gıdalar, bedeni stres altına sokarak, metabolizmanızın zorlanmasına sebep olur. Rafine şeker yediğinizde, pankreasınız tehlikeli bir şeklide hızlı çalışarak, yüksek seviyelerde insülin salgılamaya başlar.

Abur cubur ya da fast food yiyeceklerin sağlıklı bir beslenme ile uzaktan yakından alakası olmadığı gibi, pek çok hastalığında önünü açıyor. Uzmanlar yüksek fast food kalorilerinin başta obezite olmak üzere, diyabet, kalp hastalıkları, artrit ve kanser gibi hastalıkların en büyük tetikleyicisinin olduğunu söylüyor.

Fast food çeşitleri yediğinizde yeteri kadar protein ve iyi karbonhidratlardan tüketmemiş olur, sırasıyla kan şekeri düzeyinizde ciddi dalgalanmalar, huysuzluk, yorgunluk ve şeker yeme eğilimi içine girersiniz.

Hazır gıdalardan tükettiğinizde içeriğinde yüksek oranda yağ olduğu için size kilo sorunu olarak geri döner. Fazla kilo diyabet başta olmak üzere birçok kronik hastalığın tetikçisi olup, obezite yüzünden kalp krizi geçirme riskini artırır.

Aşırı derecede sodyum (tuz vs)yüklü abur cuburlar, yüksek kan basıncı veya hipertansiyona hatta böbrek rahatsızlıklarına yol açar. Bütün bu saydıklarımızın hepsi bedenin yeteri kadar oksijen alamamasını sağlar ve her zaman yorgunluk ve stres gibi sorunlar yaşanır. Fast food sektörü aynı zamanda trans yağ asitleriyle doludur. Trans yağlar, damarlarda birikir, kötü kolestrol seviyesini artırır ve karaciğere aşırı bir yük bindirir.Zaman içinde pankreasın çalışma düzeni bozulur ve insülin salgılama sorunları yani Tip 2 diyabet sorunu yaşanır.

Lif yoksunu hazır gıdalar, bağırsaklarda tembelliğe yol açar ve kabızlık, peklik gibi rahatsızlıkların yanı sıra, bağırsak kanserini tetikler.

besinler bedeninizi nasil etkiler Besinler Bedeninizi Nasıl Etkiler?

Etiketler: , ,