Beyaz Rafine Şeker Kullanıyor musunuz?

Beyaz Rafine Şeker Kullanıyor musunuz?

1 kutu gazlı içecekte, 40 gram şeker yani 10 kaşık rafine küp şeker bulunuyor. Rafine şeker başta kanser olmak üzere birçok hastalığı beraberinde getirip, gazlı içecekler ise daha çabuk acıkmamızı ve gereksiz yere kalori almamızı sağlıyorlar. Gazlı içeceklerin olumsuz taraflarını artık hemen herkes biliyor fakat nedir bu rafine şeker, biliyor musunuz?

Hemen hepimizin toz ya da küp şeklinde tükettiği beyaz şeker, şeker pancarının, fabrikasyon aşamasından sonra, rafine yani kimyasallarla beyazlatılmış halidir. Hatta toz şekerin küp şekline dönüştürülmesi için yapıştırıcı ve sıkıştırma sistemleri kullanılıyor. “Ben beyaz şeker kullanmıyorum, kahverengi şeker kullanıyorum” diyorsanız o da şeker pancarından ya da kamışından elde edilmiş fabrikasyon şekerin, beyazlatılmamış hali diyebiliriz. Fakat kahverengi diğer adıyla esmer şekerin de sahteleri var, bunlarda ise toz şekerin içine karamel karıştırılıp yapılıyor, bu en kötüsü diyebiliriz.

Peki, eskiler neler yapıyormuş, şeker her zaman zehirse, neden temel besin kaynağı olarak görülüyor? Bu sorunun cevabı karaciğerimizde ve beynimiz de gizli. Bu iki organımızın çalışabilmesi için doğal şekere ihtiyacı var. Doğal şekeri bulamayan karaciğer sentez işlemini gerçekleştiremiyor ve hasara uğruyor. Eskiler ise, şekeri doğal yollardan alıyor ya da üretimini doğal yöntemlerle yapıyorlardı.  Zehir diye adlandırılan beyaz şekeri tüketmiyorlardı. Pekmez, bal, üzüm suyu besinleri şekerlendirmek için kullanılır hatta şekerlemeler bile su eklenmeden kaynatılıp şıra, şerbet haline gelen meyve özütlerinden yapılıyordu.

Şeker kamışının veya şeker pancarının sofraya getirilmesi ise, yine doğal yollardan, herhangi bir katkı maddesine gerek kalmadan yapılıyordu. Bu bitkiler sıkılıyor, sıvısını konsantre ediyorlar yani kaynatıyorlar ve bir süre sonra kristalleşen, dibe çöken bu kristalleri toparlayıp, suyunu buharlaştırdıktan sonra elde ediyorlardı. Kısaca en temel madde formlarına sokarak, doğallığından herhangi bir şey kaybetmeden tüketilmesini sağlıyorlardı. İşte bu doğal form aslında vücudumuz için en uygun olanıdır. Şeker bu formuyla zehir değil, eskiden beri kabul edilen biçimiyle “ilaç” konumundadır.

Bu doğal yöntemleri uygulayan bir şeker fabrikası var mı, bilemiyoruz. Bu sebeple sağlığına dikkat eden Bambum kullanıcılarına tavsiyemiz, şeker ihtiyacımızı meyvelerden, baldan ve form değiştirmiş pestil gibi türevlerinden almalarıdır. Olabildiğince az miktarlarda beyaz rafine şeker tüketmenizi öneriyoruz.

beyaz rafine seker kullaniyor musunuz Beyaz Rafine Şeker Kullanıyor musunuz?

Etiketler: , ,