Bize Neler Oluyor?

Bize Neler Oluyor?

Çocuklar okula gidiyor, bizler işe güce saldırıyoruz. Akşam herkes eve toplanıyor, televizyon açılıyor ve bin bir türlü reklamın arasında özellikle çocuklara empoze edilen içinde neler olduğunu bilmediğimiz birçok ürünle karşılaşıyoruz. Mutlu! ailelerin masasından eksik olmayan gazlı içecekler tertemiz masa örtülerinin üzerine konulan ilk maddeler oluyor. Çok yorgunuz ya, hemen açıveriyoruz bir tane hazır çorba paketini, alın size 5 dakikada oldukça besleyici çorba! Çocuklar köfte sever, e var zaten hazır yapılmışı ne gerek var uğraşmaya soğanla, kıymayla yok harcıyla, kıvamıyla… Koyarım fırına hatta kızartırım yanına, yine hazır, pratik aynı boyutlarda dilimlenmiş patatesleri. Maalesef henüz salatanın hazırını yapamadılar, hazıra yakın olanlar var ama onlarda kokusundan yenmiyor, olsun yine hazır salata sosuyla bir güzel süsledik mi, kokusundan eser kalmaz. Akşam yemeğini böylece atlattık, yaşasın.

Sabahları evin en telaşlı zamanları oluyor. Peynir, zeytin, yumurta falan hazırlamak uzun iş, nerde o hazır müsliler, mısır gevrekleri, üstelik her bir şeyi doldurmuş adamlar içine, sütle karıştır koy çocuğun önüne. Öğlen yemeğini de bir catering firmasıyla anlaşmalı olan okul yemekhanesinde yer çocuklar. Siz de yine en pratiğinden bir hamburger ya da tostla geçiştirirsiniz. Akşam yine aynı kısır döngü.

Bize neler oluyor? En son ne zaman köfte harcı kullanmadan kendi ellerinizle hazırladığınız köfteleri yaptınız, hatırlıyor musunuz? Salata sosu tuz, sirke, limon ve zeytinyağından oluşuyor, dilerseniz nar ekşisi ekleyin, cevizle süsleyin, en son ne zaman bol yeşillik yıkayıp ağzınıza layık bir salata hazırladınız?

Sarımsaklı yoğurdu hazırlaması toplamda 2 dakikanızı bile almıyor ama sarımsaklı yoğurtlar satılıyor market raflarında. Lütfen tekrar durup düşünün, sağlıklı yemekler yapmaya çalışan, hazır gıda tüketmeyen ve çocuklarına kendi pişirdiği yemekleri suna anneler deli değiller. İyi tarımdan, ekolojik tarımdan, herbistlerden, GDO’lu tohumlardan, pestisitten ve katkı madderinden haberdar olan bilinçli anneler onlar. Lütfen ne yediğinizden, ne içtiğinizden haberiniz olsun, çocuklarımızın sağlığı bizim ellerimizde.

bize neler oluyor Bize Neler Oluyor?

Etiketler: , ,