Buharda Pişirme Süreleri

Buharda Pişirme Süreleri

Buharda pişirme süreleri, besinlerinizi buharda pişirirken sebzelerin cinslerine göre farklılık göstermektedir. Buharda pişirme yaparken, buharlı pişirici, ünitesine konan sebzenin buharla karşılaşmasını sağlayacaktır. Bu sırada, besinin içindeki nişasta, selüloz, protein veya lifli yapı kırılır ve besin yumuşar. Böylelikle besin sindirilebilir hale gelir, besin kaybı çok çok az olur, bakteriler ölür. Buharda pişirme ile ayrıca, sebzelerin renkleri canlı kalır, daha taze görünür ve lezzeti daha yoğun olur. Ayrıca yağ eklemeden pişirildiği için, sadece sebzenin kalorisi tüketilir, kısaca tam manasıyla sağlıklı bir pişirme yöntemidir.

Peki, buharda pişirme süreleri ne kadar olmalıdır. Yukarıda bahsettiğimiz nişasta, selüloz ve protein kırılmasının yaşanabilmesi için her sebzenin farklı pişme süresi olacaktır. Pazı, biber, kabak, karnabahar, 3-4 dakikada pişerken, lahana, fasülye, havuç, kuşkonmaz gibi besinler en az 5 dakika, buharı görmesi gerekiyor. Özellikle yaprağı ile birlikte sapı olan sebzeleri, yaprağın en dibinden keserek olabildiğince sapı ve yaprağı ayrı pişirmeye gayret edin çünkü yapraklar çok çabuk pişerken sap ya da kök kısımların pişme süresi daha geç olacaktır.

Bambum Harira ile pişirebileceğiniz sebzelerin buharda pişirme sürelerini aşağıdaki resme bakarak inceleyebilirsiniz. Bu süreler aynı sebzelerin cinslerine göre farklılık gösterebileceğinden, listeyi inceledikten sonra, çatalın ucu ile kontrol ederek dilediğiniz kıvamı yakalayabilirsiniz.

buharda pişirme süreleri Buharda Pişirme Süreleri

 

Etiketler: , ,