Çevreci Bambum Siyah Poşetlerden Korkuyor

Çevreci Bambum Siyah Poşetlerden Korkuyor

Düşünün, evinizin her hangi bir yerinde siyah poşet var mı? Belki dün manava uğradınız ve en lezzetlisinden 2 kilo kadar meyvenizi siyah poşete doldurulmuş şekilde yüklenip geldiniz. Aynı poşetle buzdolabına yerleştirdiniz, zaten aldığınız meyve pestisit deposu hatta  hormon takviyeliydi ve yaklaşık 2 hafta kadar taş gibi, her hangi bir yerinde bozulma, büzüşme olmadan bıraktığınız yerde kalakaldı. Felaketler senaryosunu fazla devam ettirmeden burada keserek, plastik ve içlerinden en fenası siyah poşetin ne olduğunu bir göz atalım.

Plastik çağın en iyi buluşlarından biri olsa gerek, ama doğru yerlerde kullanıldığı zaman. Biçimlendirme manasına geliyor ve Hidrojen, azot ve Oksijene inorganik elementlerin karıştırılmasıyla üretiliyor. Plastik ağacı ya da tarlası yok, doğa da hazır bir şekilde bulunan herhangi bir bitkiden üretilmiyor. Kısaca atık ham petrolün işlenmesi sonucunda üretiliyor.

Plastiklerin çoğu bir defa kullanılıp atılıyor, hacimsel olarak çok fazla yer kaplıyorlar ve çevre kirliliğinin en büyük düşmanı olarak kabul ediliyorlar. Plastikler geri dönüştürülebiliyorlar fakat ayrıştırılması ve tanımlanması bu işi zorlaştırdığından, ülkemizde plastiklerin sadece %4’ü gibi bir kısmı yeniden kazanılabiliyor. Geri kalanlar ise siz boğaz manzaralı çay içmek isterken, kız kulesiyle vapur arasında salınıveriyor.

Siyah poşetler ise geri dönüşüm yapılmış, özellikle tıbbı plastik atıklarından dönüştürülmüş poşetlerdir. Bilinçli Bambum kullanıcılarına yiyeceklerini, çocuklarınızı beslemek için aldığınız meyve ve sebzelerinizi atığında atığı, içinde oflutoksin ve en zararlısından mikrotoksin bulunan siyah poşetlerden uzak tutmalarını öneriyoruz.

 cevreci bambum siyah posetlerden korkuyor Çevreci Bambum Siyah Poşetlerden Korkuyor

 

Etiketler: , ,