Çiçek Biberli Yumurtalar Yapıyoruz

Çiçek Biberli Yumurtalar Yapıyoruz

Yumurta protein açısından en yüksek gıdalardan bir tanesidir. İçinde barındırdığı amino asitler, vücudumuzda %100 proteine dönüşürken, sindirimi de çok çabuk yapılabiliyor.  1 adet yumurta yediğinizde 6 gr kadar protein almış oluyorsunuz. Hemen hemen 40 gram sığır etine ve yarım su bardağı yağlı süte eşdeğer bir proteinden bahsediyoruz.

Hazır bilim dünyası yumurtanın beyazını da, sarısını da aklamışken bol bol tüketelim.  Yumurtanın besleyici değerini çok iyi bilsek de, çocuklara yumurta yedirmek bazen zor olabiliyor. Hayal dünyalarının genişliğinden faydalanıp, farklı şekillere soktuğunuz besinleri ise hapur hupur yiyorlar. Biraz sonra detaylandıracağımız çiçek şeklindeki yumurtaları hem çocuklarınıza yedirebilir hem de misafirlerinize görsel bir sunum şeklinde ikram edebilirsiniz.

Dolmalık yeşil, sarı kırmızıbiberleri Bambum bıçakla tam ortadan ikiye kesin ve halka halka dilimleyin. Tavanızın içine az biraz tereyağı ya da zeytinyağı ekleyin ve biberleri yatırın. Tam ortalarına yumurtaları kırın ve tavanın ağzını kapatın. İsterseniz domatesleri de Bambum bıçakla dilimleyip, bu aşamada biberlerin içine koyabilirsiniz.  Yumurtalar pişince üzerine tuz ve dilerseniz karabiber, kekik ve pul biber de eklenebilir. Bir spatula yardımıyla servis yapacağınız tabaklara aktarın ve dereotlarıyla üzerine dekor yapın. Afiyet, bol protein olsun.

cicek Biberli Yumurtalar Yapiyoruz 300x199 Çiçek Biberli Yumurtalar Yapıyoruz

Etiketler: , ,