Çiğ Beslenme, Raw Food

Çiğ Beslenme, Raw Food

Çiğ beslenme diğer adıyla “raw food” bugün dünyada pek çok insan tarafından denenen hatta bazı çevreler tarafından insan bedenine en uygun beslenme tarzı olarak kabul edilen bir uygulamadır. Çiğ beslenme sonradan öğrenilmiş ya da deneysel çalışmalarla ortaya çıkmış bir uygulama değil. İnsanoğlu ilk çağlardan beri toplayıcılık yapıyor, doğanın kendisine sunduğu ya da kibirli bir edayla sunduğunu zannettiği sebze, meyve ve otlarla beslenmiş. Ateşin bulunması 1 milyon yıl öncesine dayanıyor ve dünyamızın yaşı ise 4,5 milyar yıl, insanoğlunun dünyaya gelişi ise 1,8 milyon yıl önce olmuş. Yani dünya ve insanoğlu çok uzun zaman ateşin varlığından uzak yaşamış, besinlerinin hepsini çiğ olarak tüketmiştir. Evrimsel süreçte ateşin bulunması en büyük icat hatta insanlığın başlangıcı olarak kabul ediliyor fakat aslında vücudumuz çiğ beslenmeye göre ayarlanmıştır ve iç organlarımız oksijeni bol, taze besinleri öğütebilir düzeyde alkali bir sisteme sahiptir. Zaman içinde her yiyeceği pişire pişire bağırsak floramızın ve mide asit düzeyimizin değişmesine sebep olmuşuz. Pişirilen besinlerin alkali düzeyinin düştüğü ve asidik düzeye geçtiği, kimyasal değişimler yaşadığı biliniyor. Vücudumuzun ihtiyacı olan alkalize gıdada toksin ve serbest radikaller oluşmuyor.

Çiğ beslenme işte bu noktada devreye girmiş. Pişirmek, yüksek ısı altında yiyecekleri kavurmak, sotelemek, kaynar sularda haşlamak hatta kızartmak yiyecekleri posa kıvamına sokmaktan başka bir şey değil aslında. Sebzeleri ve meyveleri çok seviyoruz, vücuda sağladıkları türlü vitamin ve mineral özelliklerini, bu şekilde yüksek ısılara maruz bıraktığımızda öldürüyor, sıfıra yakın fayda sağlıyoruz.

Çiğ beslenmenin birinci kuralı adı üzerinde besinlerin çiğ ve ya vitaminlerin yok olmaya başladığı 40 derecenin üzerine çıkmadan ısıtarak tüketilmesidir. Bu noktada buharda pişirme tekniği önem kazanıyor.  Bu şekilde her hangi bir besin kaybı olmaksızın, %100 beslenme sağlıyorsunuz. Çiğ beslenmeyi hayatının bir parçası haline getirmiş, yaşam tarzı olarak benimsemiş birçok insan bulunuyor. Dünyada milyonların üzerinde satış grafiği elde etmiş, raw food akımını deneyen, kendi deneyimlerini anlatarak, paylaşımda bulunan birçok insan var.

Raw food, çiğ beslenme düzenine ayak uydurmak için mecburen yeni bir yemek kültürünün oluşturulması gerekiyor. Çiğ beslendiğiniz için mecburen vejetaryen hatta vegan olmak durumunda kalıyorsunuz. Yemek düzeniniz tamamen değişiyor, bol salata, bol smooties, bol taze meyve ve sebze yiyorsunuz. Yüksek ısıya maruz kalmadıkları için yemeklere ekstra tuz ve şeker ekleme gibi durumlar yaşanmıyor. Tabi bu da az kalorili yiyecekler manasına geldiği için doğal olarak kilo veriyorsunuz.

cig beslenme Çiğ Beslenme, Raw Food

Etiketler: , ,