Çilekli Domates, Patlıcanlı Salatalık, Hoş geldin GDO

Çilekli Domates, Patlıcanlı Salatalık, Hoş geldin GDO

GDO nedir, biliyor musunuz? Genetiği değiştirilmiş organizma yani yediğimiz besinlerin genleriyle oynanarak, daha uzun süre bozulmadan, toplandıkları andan, nakliyesi, market ve pazar raflarına gelme sürecine kadar taze kalmalarını sağlayan bir çeşit kobay besin grubudur. GDO’lu gıdaların insan vücuduna verdiği tahribat ve zararlar henüz resmi olarak açıklanmamış olsa da yapılan araştırmalar, birçok negatif yönünü gözler önüne sermektedir.

GDO’lu besinleri market raflarından, evimize getirip, sirkeli sulara bastırıp, vitamini kaybolmasın diye tüketmek için doğal Bambum ürünlerini kullanarak ön hazırlık aşamalarını yapsak bile, toksik etkiden kurtulamıyoruz. GDO’lu gıdaların tüketimi vücudumuzun antibiyotik direncini azaltıyor ve birçok alerjik hastalığa yakalanmamıza sebep oluyor.

Bir çeşit ilaçlı gıda olarak nitelendirebileceğimiz GDO’lu besinler sadece insan vücuduna değil, çevreye ve eko sisteme de zarar vermektedir. Bu ürünlerden tam kapasite verim alabilmek için kullanılan zirai ilaçlar, yabancı ot ve böceklerin öldürülmesini hedeflerken, faydalı böcek ve bitkilerin tahribatına da sebep oluyor. Kelebekler, arılar ve hedef dışı birçok organizmada zehirlenerek ölüyor. Gen transferi diye adlandırılan dönemde, rüzgâr ve diğer çevresel koşulların devreye girmesiyle, etrafa dağılan ilaçlamalarla, doğal ürünlerde döllenebiliyor. Bu da tür dağılımları üzerinde olumsuz etki yaratıyor ve dengelerin bozulması için yeterli olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Yakın zamanda çilekli domates, patlıcanlı salatalık ve dereotlu fasulye gibi besinleri pazarda görürseniz hiç şaşırmayın. Gdo’lu tohum, Atalık tohum ve Melez tohum arasındaki farkları da bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

cilekli Domates Patlicanli Salatalik Hos geldin GDO Çilekli Domates, Patlıcanlı Salatalık, Hoş geldin GDO

Etiketler: , ,