Derin Dondurucuda Ne, Ne Kadar Saklanır?

Derin Dondurucuda Ne, Ne Kadar Saklanır?

Gıdaların saklama sürelerini biliyor musunuz? Buzdolabınızı hatta derin dondurucunuzu en son ne zaman temizlediniz? Buzdolabında genel sirkülasyon daha çok olduğu için, daha sık temizleniyor ve gıdaları tutma süremiz daha az oluyor. Fakat derin dondurucuya artan içler, zamansızlıktan alıp istiflenen kırmızı ve beyaz et türevleri, fazla alınmış ekmekler, yazın hazırladığımız sebzeleri sokuşturup duruyoruz, peki hangi besini ne kadar derin dondurucuda tutmamız gerekiyor?

Derin dondurucular mucizevi aletler gibi gözükseler de, dondurucuda saklanan yiyecekler bir süre sonra besin değerlerini maalesef kaybediyorlar. 2 sene dondurucunuzda tutup, yemek için çıkardığınız bir tavuktan herhangi bir besleyicilik beklemeyin. Posa kıvamında bir yemek hazırlar, boşu boşuna bağırsak ve midenizi meşgul edersiniz. Yazın hazırlayıp, kış için dondurucunuza koyduğunuz sebzelerin asıl amacı, kışın aslını bulamayacağınız ya da bulsanız bile iyi tarım ya da organik olanının kışın üretilmediğindendir. Besin değerlerinden kışında faydalanmak, çocuklarınıza en kaliteli yiyecekleri sunmak istediğinizden, dondurucuları kullanıyorsunuzdur. O halde üzerinden 2 sene geçmiş, buğular arasından çekip çıkardığınız bir fasulyeden ya da domates püresinden fayda beklemeniz hata olacaktır.

Sebzelerin üzerinden 1 sene geçmemesine gayret edin. Kışlık sebze stokunuzu yaza kadar tüketin. Et türevlerini en fazla 6 ay derin dondurucuda saklayın. Konserveleri, tütsüleri dondurucu da saklamayın.  Meyve çeşitlerini ise 1 sene kadar besin değeri kaybolmadan dondurucuda saklayabiliyorsunuz.

Derin Dondurucuda Ne ne kadar saklanir Derin Dondurucuda Ne, Ne Kadar Saklanır?

Etiketler: , ,