Detoks Diyetler

Detoks Diyetler

Detoks nedir diye sorulduğunda birçok farklı cevap alabilirsiniz ama en sağlıklı açılımı, vücuttan toksit maddelerin çıkarılması, vücudun arındırılması manasına geliyor. Aslına bakarsanız vücudumuz kendi kendini arındırma işlemini, doğal fonksiyonlarını kullanarak yapabiliyor fakat içinde bulunduğumuz kirli hava koşulları ve tüketim alışkanlıklarımızın değişmesi sonucunda bedenimizin zaman zaman yardıma ihtiyacı olabiliyor.

Peki, detoks nasıl yapılır? Detoks bugün farklı yaklaşımlarla yapılırken, özellikle bireyler sağlık durumlarını göz önünde bulundurarak detoksu denemelidirler. Fakat tüm detoks programları, sağlık kontrolüne gerek duyulmadan ortak bir payda da birleşirler. Bunlar ise bol su içilmesi ve toksit maddeleri vücuttan atmaya yardımcı olan besinlerin tüketilmesi şeklinde özetlene bilir. Eğer akut ve kronik bir hastalığınız varsa, mutlaka hekim kontrolünde bir detoks programı uygulamanız gerekiyor.

Detoks uygulaması son yılların “sağlıklı yaşam, gerçek gıdayı arayış” özlemiyle birlikte adını sıkça duyurmuş olmasına rağmen, asırlardır başta İslamiyet olmak üzere birçok dinin içinde oruç kavramıyla karşımıza çıkıyor. Hipokrat sağlığın korunması için özellikle orucu tavsiye etmiş ve birçok dini grup da ruhu arındırıcı programlar önermiştir.

Günümüzde ise biraz internet sitelerini kurcaladığınızda karşınıza sayısız detoks diyet tarifleriyle karşılaşıyorsunuz. Fakat birçok insan hatalı detoks diyetinin sonrasında baş dönmesi, mide bulantısı ve aşırı yorgunluk gibi rahatsızlıklar hissediyorlar. En iyi detoks diyetinin içinde, mutlaka vücudumuzun 3 kilit organı olan karaciğer, kolon ve böbrekleri koruyan, zarar vermeyen uygulamaları barındırması gerekiyor.

Bir detoks programına başlamak istiyorsanız, daha evvel paylaştığımız Bambum Test: detoksa ihtiyacınız var mı başlıklı yazımızı incelemenizi ve testimizi çözmenizi tavsiye ediyoruz.

detoks diyetler Detoks Diyetler

Etiketler: , ,