Doğal Bal Nasıl Anlaşılır?

Doğal Bal Nasıl Anlaşılır?

Doğal bal nasıl anlaşılır diye sorular soruyoruz, farkında mısınız? Piyasada farklı sahte ürünlerle karşılaşınca, her besinin başına doğal kelimesini koymak ve ya doğalını aramak farz oldu. Bundan belki de 20 sene evveline gittiğimizde, “doğal bal” satıyorum diyen birine, “zaten bal doğaldır” diyebilir, hatta Türk Dil Kurumu, gereksiz yere fazladan kelime kullanıldığını bile söyleyebilirdi. Şimdi doğal bal şekerlenir mi, doğal bal nasıl anlaşılır gibi sorular soruyor ve diğer tüm besinler gibi sorguluyoruz.

Bugün piyasada satılan birçok bal, şekerli şurup ve şekerli pekmezden ibaret. Şekerli pekmez bile denilmez aslında zira yapım aşamasında pekmezin içine şeker bile katılmıyor. Balın yoğunluğunu artırmak için nişasta, perlit, un ve tebeşir tozu ekleniyor. Alın size bal görünümlü yapay bal.

Öncelikle, doğal balın kendine has bir kokusu olduğunu unutmamak gerekiyor. Bir kaşık balı yediğinizde, boğazınızdan geçerken, acımtırak, ferah bir yanma yapıyor. Zaman içinde bulunduğu kavanozun kenarında katmanlar bırakmıyor, yoğunluğu ve akışkanlığı kaybolmuyor. Kesinlikle köpüklenmiyor ve yumuşak saydam yapısını devam ettiriyor.

Yapay bal ise, ekşi kokulu ya da kokusuz oluyor. Boğazınızda doğal balda olduğu gibi yanma hissi uyandırmıyor. Zaman içinde katmanlara ayrılıyor ve kıvam olarak da cıvık bir hal alıyor. Saf, saydam, temiz bir görüntüden uzak ve hatta köpüklenmeler gözlemleniyor.

Ev usulü “doğal bal nasıl anlaşılır testi” için öncelikle bir kaşık balı kibritle yakın, doğal balsa eriyecek ama asla yanmayacaktır. Bir kabın içine bal koyun ve birkaç damla iyot ekleyin, doğal bal mavi renge dönüşmeyecektir. Bir kağıdın üzerine bir miktar doğal bal döktüğünüzde, bal ince bir katman halinde yayılacaktır. Sahte balın içine bir parça bayat ekmek daldırın ve 10 dakika sonra ekmeğin hala yumuşamadığını gözlemleyeceksiniz. Eğer balınız sahte ise, 2-3 damla sirke eklediğinizde, bal köpürecektir. Paslanmaz ince metal çubuğu ısıtın, balın içine daldırın, kaldırdığınızda doğal balın çubuğa yapıştığını göreceksiniz.

Sağlığına dikkat eden Bambum kullanıcıları; piyasa da satılan ballara dikkat etmenizi ve doğallık testinden geçemeyenleri iade etmelerinizi öneriyoruz.

dogal bal nasil anlasilir Doğal Bal Nasıl Anlaşılır?

Etiketler: , ,