Dondurucular Nane Kokuyor

Dondurucular Nane Kokuyor

Nanenin çok fazla faydası olduğunu hepimiz biliyoruz. Çocukken annelerimizin şifa niyetine her hastalandığımızda nane limon kaynatarak, midemizi, ağrıyan boğazımızı iyileştirmeye çalıştığını hatırlayın ya da sıcacık bir çorbanın üzerine tereyağıyla eritilmiş yeşil naneleri… Kokusu bile insanı zinde tutmaya yarayan bu mucizevi bitki, havalar soğuyunca bizden mahrum edecek kendisini. Bu sebepten farklı saklama yöntemleri kullanarak naneyi bir şekilde evlerimizde bulundurmaya çalışıyoruz. Kuruttuğunuz naneyi Bambum Baharatlıklarında muhafaza ederek buram buram kokusunu ilk günkü gibi alabilirsiniz. Fakat özellikle taze yeşil görüntüsünü korumak için doğru şekilde kurutmalısınız. Güneşi fazla gören yaprakları maalesef rengini koyulaştıracaktır.

İsterseniz naneyi farklı bir yöntemle saklamayı deneyelim. Naneleri bol suda yıkayın ve kurulayın. Bambum Kesme Tahtasını tezgâhınıza koyun ve nanelerin vitaminini öldürmeden Bambum Bıçakla incecik kıyın. Buz kalıplarına incecik kıydığınız naneleri tepeleme, bastırarak yerleştirin. Kıyılmış nane dolu kalıpların üzerine su ekleyin ve derin dondurucunuza koyun.

Aynı yöntemle, taze kekik, taze reyhan ve biberiye saklamanız da mümkün. Su yerine zeytinyağı da kullanabilirsiniz. En önemlisi renklerini hiç kaybetmiş şekilde ve keskin kokularıyla yemeklerinize ekleyebilir, tek kullanımlık pratik çeşniler hazırlayabilirsiniz.

Dondurucular Nane Kokuyor 300x300 Dondurucular Nane Kokuyor

Etiketler: , ,