Ekmek İsrafına Çikolatalı Çözüm

Ekmek İsrafına Çikolatalı Çözüm

Türk milleti olarak ekmeği çok seviyoruz. Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, ülkemizde günlük kişi başına 400-450 gram civarında ekmek tüketiyoruz. Harcadığımız enerjinin %45’ini ve aldığımız proteinin %47’sini ekmek vasıtasıyla sağlıyoruz. Yılda 44 milyar adet üretilen ekmeğin, maalesef ki 4 milyarını israf ediyoruz. Aslına bakarsanız israfın bir ucundan tutarak farklı tariflerle ekmekleri değerlendirebilir, yaratıcı çözümler üretebilirsiniz.

“Ne yersen, o’sun” felsefesiyle hareket eden birçok bilinçli Bambum sağlıklı ev gereçleri kullanıcılarının, işlenmiş beyaz undan ziyade tam buğday unlu, çavdarlı ve esmer undan yapılmış ekmeklere yöneldiğini biliyoruz. Ekmeğin, 2-3 gün tazeliğini muhafaza edebilecek Bambum Ekmek Saklama Kabına koyabileceğiniz, tam buğday unundan yapılmış bir evde ekmek tarifimizi daha evvel sizlerle paylaşmıştık.

Kurumuş olan tam buğday ekmeğinizi değerlendirebilmek için güzel bir tarifimiz var. Öncelikle dilimlenmiş ekmeği dilediğiniz şekilde kalıpları kullanarak çıkartın. Benmari usulü bitter çikolatalarınızı eritin. Kalıp şeklinde çıkarttığınız ekmeklere kürdan ya da başka bir aparat saplayın ve erimiş çikolatanın içine bandırın. Ardından yaratıcılığınızı kullanarak Bambum Havan’da dövdüğününüz ceviz ya da fındıklara da bandırabilirsiniz. Yağlı kâğıtların üzerine sererek buzdolabında soğumaya bırakın.

Değerli Bambum kullanıcılarına, gereğinden fazla ekmek almamalarını ve uygun koşullarda ekmeklerini saklamalarını öneriyoruz.  Peki, sizler ekmeklerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ekmek israfina cikolatali Cozum 282x300 Ekmek İsrafına Çikolatalı Çözüm

Etiketler: , ,