Ekşi Maya Yapımı

Ekşi Maya Yapımı

Geçen hafta biz de Bambum ailesi olarak, sağlığına dikkat eden ve çevresini, ailesini önemseyen takipçilerimizle birlikte “ekşi maya yapımı” ya da bir başka değişle yüzyıllardır yapılan en doğal ekşi maya tarifini uygulamaya başladık. Slow Food ve Fikir Sahibi Damaklar’ın önderliğinde unutmaya yüz tuttuğumuz “ekşi maya” yı tekrar hatırladık. Şu an binlerce evde kendi ekmeğini, doğal yollardan elde ettiği ekşi mayalarla yapan, sağlığına dikkat eden insanlar bulunuyor. Hadi siz de katılın ve bizimle birlikte “evde ekşi maya yapımı” girişiminde bulunun. Tarif yine Fikir Sahibi Damaklar platformu yöneticisi Defne Koryürek Hanımefendiye aittir.

Yapmanız gereken ilk etapta 2 ölçek un, 2 ölçek suyu cam bir kavanozda karıştırmak. 2. 3. ve 4. günlerde 1 er ölçek un ve su ekleyip karıştırın. 4. gün mayanız oldukça fazla kabardığı için yarısını ayırın ve yarım mayanın üzerine 1′er ölçek un ve suyu 5. 6. ve 7. günler eklemeye devam edin. 4. günde yarı yarıya ayırdığımız parçalara, 1er ölçek kuralını her ikisine de ayrı ayrı uygulayıp, 2 ayrı maya yapabilirsiniz ya da maalesef 2 ye ayırdığınız parçalardan birini gözden çıkarıyorsunuz. Ev yapımı ekşi maya 7. Gün sonunda hazır oluyor. Oluşan bu ekşi maya ile evde ekmek yapımı tariflerine ileriki zamanlarda paylaşacağız.

Tarif bu kadar basit ama Defne Hanım ilk mayanızın tutmayabileceği ama bu sebepten ötürü yılmamamızı ve bu sağlıklı ev yapımı ekşi hamur mayasını denemeye devam etmemizi öneriyorlar. Bambum’un Facebook sayfasında gün be gün paylaştığımız ekşi maya yapılışına ve resimli örnekleriyle bu olağanüstü oluşuma katkı sağlamak istedik. Fikir Sahibi Damaklar ve Slow Food platformlarını Bambum ailesi olarak canı gönülden tebrik ediyoruz.eksi maya yapimi resimli Ekşi Maya Yapımı

eksi maya yapimi Ekşi Maya Yapımı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: , ,