El Yıkama

El Yıkama

İnsanlar düzenli olarak ellerini yıkadıklarını iddia etseler de, bilim tam tersi olduğunu söylüyor. Yapılan bir araştırmada, bir benzin istasyonu tuvalet alanına gizli kamera yerleştirilmiş(insan hakları ve gizlilik kurallarına dikkat edilerek) ve her çıkan insana” ellerinizi yıkadınız mı? sorusu yöneltilmiş. İnsanların %90’ı evet yıkadım cevabını verirken, aslında sadece %32’si ellerini yıkayarak çıktığı saptanmış. Şaşırtıcı bir oran daha, ellerini yıkayarak çıkanların çoğu kadınlardan oluşuyor.

Günlük yaşantımız içerisinde ellerimizle birçok yere dokunuyor ve fark etmeden bakterilerin transferini sağlıyoruz. Harward Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre, insanlar ciddi salgın hastalıklar dönemlerinde el hijyenlerine oldukça dikkat etmelerine rağmen, hastalıklar gündemden düşünce, el yıkama bilincini yitiriyorlar. Ellerimizde ortalama 3000 çeşit bakteri bulunuyor ve herkesin kendine has bir bakteri parmak izi var. Cansız bir nesneye dokunduktan sonra ellerdeki bakteriler, parmak izi gibi arkanızda iz bırakır ve oda sıcaklığında yaklaşık olarak 2 hafta kadar değişmeden yaşayabilir.

El yıkama alışkanlığı küçük yaşlarda, bilinçaltına işleyince otomatik bir davranış olarak yapılıyor. Kötü hijyen tembellik ve bilinç eksikliğinden kaynaklanıyor. Elleri silmek ya da hızlıca yıkamak bakterilerin yok olması için yeterli değildir. Değişmeyen ilk kural, yemek masasına oturmadan ya da yemek hazırlığına başlamadan evvel, tuvaletten çıktıktan sonra eve dışarıdan gelindiğinde ellerimizi yıkamaktır.

El yıkama kurallarına uyulduğu takdirde, dünya çapında daha az ishal salgını, solunum yolu enfeksiyonu, hatta daha az çocuk ölümüne rastlanılacağını açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, özellikle annelerden, çocuklarına erken yaşlarda el yıkama bilincini aşılamalarını öneriyor.

Ellerinizi önce ıslatın ve bir parça sabunla yıkamaya başlayın. Parmak aralarınızı, bileğinizi ve ellerinizin tersini iyice köpürtün. Parmak aralarınızı kenetleyerek birbirine sürtün ve özellikle başparmaklarınızı avuç içinizde ovuşturun. Bol suda durulayın ve mutlaka temiz bir havlu ile kurulayın.  2 defa “happy birthday to you” şarkısını söyleme süresi kadar yıkamanız gerekiyor.

el yikama El Yıkama

Etiketler: , ,