Elmanın Faydaları

Elmanın Faydaları

Elma, 500’ü aşkın çeşidiyle, dünya üzerinde bilinen en eski meyvelerden biridir. Efsaneye göre Âdem’le Havanın elmanın kırmızı cazibesine kapılarak, insanoğlunun soyunu devam ettirdiğini düşünürsek, hepimiz elmaya çok şey borçluyuz.  Kırmızısı, yeşili, sarısı ve alacası ile ülkemizde kişi başına 20 kg civarında elma üretiliyoruz ve dünyada hatırı sayılır bir elma üreticisi konumunda bulunuyoruz.

Besin değerinin oldukça yüksek olması, elmayı meyvelerin baş tacı yapıyor. Uzmanlar, özellikle çok iyi yıkanarak, kabuğuyla birlikte tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Lif açısından A ve C vitamini yönünden zengin bir meyvedir. Kalın bağırsak hareketini düzenler, kötü kolesterolü düşürür.  Güçlü bir antioksidandır ve kanserli hücrelerin tedavisi, özellikle akciğer ve prostat kanseri tedavilerinde önerilir. Ayrıca Parkinson ve Alzheimer hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda, beyin üzerinde koruyucu özellikleri tespit edilmiştir.

Ağız ve diş sağlığı için günde 1 adet sert elmayı yiyerek, diş eti hastalıklarının ve diş çürümelerinin nispeten önüne geçebiliyorsunuz.  Orta boy bir elma yaklaşık olarak 60 kalori değerindedir ve bu da sağlıklı bir atıştırmalık olarak diyet yapan herkesin rahatlıkla tüketebileceği bir meyve olduğunu gösteriyor. Sağlığına dikkat eden Bambum kullanıcılarına kış aylarında bolca elma tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

elmanin faydalari Elmanın Faydaları

Etiketler: , ,