Ev Yapımı Sebze Meyve Arındırıcı

Ev Yapımı Sebze Meyve Arındırıcı

Ev yapımı sebze ve meyve arındırıcı tahmininizden basit işlemleri içeriyor. Ne gerek var, sirkeli suda bekletirim olur biter demeyin, pestisit adı verilen bir madde var ki, sirke bu kimyasalı yok edebilmek için yeterli olamıyor maalesef. Pestisit tarımla uğraşan çiftçilerin baş tacı ettikleri zehirli bir madde. Tarladaki ürünlerine böcek, fare ve diğer birçok haşere bulaşmasın diye kullanıyorlar. Tarım Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksine göre bazı oranlamalar belirlemişler ve pestisit kullanımını sınırlamışlardır. Fakat bu oranlamaların kontrolünün yapılmaması ve bu işin sadece çiftçinin inisiyatifine bırakılması, sofralarımıza kadar gelen her meyve sebzenin birer pestisit deposu olması olasılığını artırıyor. İyi tarım yapan çiftçiler bu oranlara dikkat ederlerken, organik tarımcılar ise pestisitin yerine doğal ilaçlamalar yapıyorlar.

Çoğu zaman ne yediğimizden haberimiz olmadığı için, bu tarifleri, insan sağlığını tehdit eden ilaçlama yapılmış meyve ve sebzeleri pestisitten arındırmak amaçlı kullanabilirsiniz.  Bambum’culara ev yapımı, farklı 3 adet tarifimiz var.

1.) 20 damla greyfurt suyu, 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 fincan sirke, 1 fincan suyu boş bir şişe içinde çalkalayın ve sebze meyvelerinizi bu karışımda ovalayarak yıkayın ve durulayın.

2.) 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı sirke, 1 fincan suyu boş bir şişe içine aktarın ve çalkalayın, meyve ve sebzelerinizi bu karışımda ovalayarak yıkayın ve durulayın.

3.) 1 fincan su, 1 fincan sirke, 1 tatlı kaşığı karbonat, yarım limonun suyunu boş bir şişeye aktarın ve çalkalayın meyve ve sebzelerinizi bu karışımda ovalayarak yıkayın ve durulayın.

ev yapimi sebze meyve arindirici Ev Yapımı Sebze Meyve Arındırıcı

 

Etiketler: , ,