Evde Ekmek Yapıyoruz, Bambum Ekmek Saklama Kabı’nda Saklıyoruz

Evde Ekmek Yapıyoruz, Bambum Ekmek Saklama Kabı’nda Saklıyoruz

Hiç zamanım yok, uğraşamam demeyin zira evde ekmek yapımı tahmininizden çok daha basit. Üstelik yaptığınız ekmekleri,  Bambum Ekmek Saklama Kabı’na aktararak en az 3 gün, tazeliğini koruyabiliyorsunuz.

Öncelikle evde ekmek yapımı için kullandığınız malzemelerin tazeliğine dikkat edin. Kan şekerinizin aniden çıkmamasını istiyorsanız, beyaz undan sakınarak, kepek, tam buğday ve ya çavdar unlarından kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu tarz unların içinden öğütme aşamasında hiçbir şey çıkarılmadığı için, son derece sağlıklı ve besleyicidirler. Sağlıklı kategorisine soktuğumuz unlar, içlerinde kepek oranları fazla olduğu için, diğer unlara nazaran daha az kabarırlar. Ayrıca glütenin ekmeğin kabarması sırasında karbondioksit gazını tutarak, ekmeğin kabarık olmasını sağladığı için, glüten miktarları hepsinde çok yüksektir. Glütene karşı alerjiniz yoksa her hangi bir sorun yaşamazsınız.

Unun dışında diğer kullanacağınız malzemeler, maya ve sudur. İnstant kuru mayayı direk unun içine karıştırabilirsiniz. Yaş maya kullanacaksanız ellerinizle ufalayıp ununuza ekleyin. Aktif mayaları ise, yarım çay bardağı ılık suyun içinde 2-3 dakika kadar bekletip, kabardıktan sonra ununuza ekleme yapın. Suyunuzun derecesi 37 C civarında olsun. Tuzunuzu ekleyin ve ekmeğinizin kızarmış hale gelmesini istiyorsanız şeker ekleyin.

  • Yarım kilo tam buğday unu
  • 200 gram su
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı instant maya, yada 12 gram yaş maya
  • 1 adet küp şeker

Bütün malzemelerinizi bir kabın içinde yoğurun. İyi bir ekmek hamuru, pürüzsüz ve elastik olmalıdır. Temiz bir bezle üzerini örterek kabarmasını bekleyin. Kabardıktan sonra, ister klasik ekmek şeklini verin ve başından ucuna keskin bir bıçakla kesin, isterseniz, ufak toplar halinde buketleyin. Önceden ısıttığınız fırında 200 derecede üstleri kızarana kadar pişirin. Fırından alın ve soğuduktan sonra Bambum Ekmek Saklama Kabı’na aktarın. Afiyet olsun.

evde ekmek yapiyoruz bambum ekmek saklama kabinda sakliyoruz 300x199 Evde Ekmek Yapıyoruz, Bambum Ekmek Saklama Kabı’nda Saklıyoruz

 

Etiketler: , ,