Evinizde En Kirli Yer Neresi?

Evinizde En Kirli Yer Neresi?

Evinizde en kirli yer neresidir diye sorsak, çoğumuz tuvalet, klozet ya da klozet kapağı cevabını veririz. Fakat araştırmalar son derece şaşırtıcı sonuçları ortaya çıkartıyor ve klozet kapağından çok daha fazla bakteri barındıran yerler olduğunu gösteriyor.  Amerika’daki Arizona Üniversitesi mikrobiyolojist Dr. Chuck Gerba önderliğinde yapılan araştırmada, ev içinde kullanılan eşyaların, hangilerinin, ne kadar bakteri barındırdığı incelenmiş ve gerçekten tahminlerimiz dışında cevaplar alınmış.

Araştırma sonuçlarına göre, tuvaletlerin oturak yerinde her cm2’ye 8 bakteri düşüyor. Bu bakteriler çoğunlukla E.coli türünden yani dışkıda da bulunan zararlı mikroorganizmalardır. Fakat hepimiz en kirli alanın tuvaletler olduğunu düşündüğümüzden, rutin bir biçimde temizliğini yapıp, gerekli hijyenik koşulları oluşturduğumuz için, tahminlerimizden daha temiz bir mekan haline dönüşüyor.

Cm2’ye 8 adet bakterinin düşmesi uzmanlar tarafından oldukça temiz bir alan olduğu görüşünü gündeme getiriyor. Kısaca klozet kapakları evin en temiz yerlerinden birisidir diyebiliriz. Mutfağa yöneldiğimizde ise özellikle kesme tahtaları incelenmiş ve asıl canavarların mutfaklarda olduğu tespit edilmiş. Sıradan, hemen hemen her evde kullanılan plastik ya da benzeri malzemelerden yapılmış kesme tahtalarında cm2 başına 1600 civarında bakteri gözlemlenmiş. Bu klozet kapaklarından tam 200 kat daha fazla e.coli bakterisi demek. Peki, dışkıda gözlemlenen e.coli nasıl oluyor da kesme tahtalarına bulaşıyor diyebilirsiniz. Meyve ve sebzelerin üzerlerindeki gübre atıkları, çiğ etlerin ve diğer et ürünlerinin kesme tahtasına bıraktıkları mikro parçacıklarla ürüyor ve tüm mutfağa yayılıyor. Çeşmenin altına şöyle bir tutup durulamak işe yaramıyor maalesef. Kesme tahtası kullanım alışkanlıkları incelendiğinde her defasında tam manasıyla temizliğin yapılmadığını hatta aynı kesme tahtasında hem ekmeğin kesildiği, hem etlerin doğrandığı hem de sebzelerin hazırlandığını görüyoruz. Çapraz kontaminasyon dediğimiz transferi yapıyor, mutfağımızı tamamen bir bakteri yuvasına dönüştürüyoruz.

Sadece kesme tahtaları değil, mutfağımızda kullandığımız bezler de maalesef birçok mikroorganizmaları barındırıyor. Dr. Gerba, bulaşık bezlerinin klozet kapaklarına oranla 20000 kat daha fazla kirli olduğunu söylüyor. Alışveriş sepetleri, cep telefonları ve ev telefonları, küvet içi ve evye giderleri de yine en çok bakterinin barındığı yerler olarak gösteriliyor. Araştırmalar sonrası farklı ülkelerden alınan örneklere göre, bu konuda en kirli sayılabilecek ülkeler, Hindistan ve Malezya olarak belirlenmiş.  En temiz ülkeler ise, Kanada ve Avustralya.

Peki, ne yapmak gerekiyor? Tuvaletlerimize gösterdiğimiz özeni, özellikle kesme tahtalarının hijyeni için de göstermemiz, her kullanımdan sonra mutlaka sıcak su ve sabunlu, amonyaklı içeriklerle temizlememiz gerekiyor. Bambum kesme tahtalarında olduğu gibi her besin için farklı kesme tahtası kullanmak en akıllıca çözüm. Ayrıca mutfak süngerlerinizi ve bezlerinizi de sık sık değiştirmenizi öneriyoruz.

evinizde en kirli yer neresi Evinizde En Kirli Yer Neresi?

Etiketler: , ,