Fırında Tatlı Patates

Fırında Tatlı Patates

Çocukların en sevdiği yemekler listesi oluştursak, ilk sırayı eminiz, patates kızartması alır. Yetişkinler kızartmayı “aman kilo alıyorum, çok yağlı oluyor” söylemiyle reddetse de, 24 saat hareket halinde olan çocuklar ve gençler patates kızartmasının kalorisine takılmadan pek tabi tüketebiliyorlar. Elbette burada kızarmış patatesin sadece yüksek kalorili içeriği değil, kızartırken yaşanan besin kaybı ve tekrar tekrar kullanılan kızartma yağının kansorejen özelliği düşündürücüdür.   Evde zeytinyağıyla kızartılmış ve atalık tohumla üretilmiş bir patates kızartması, haftada bir kere bile olsa çocuklar için hazırlanabilecek bir yemek, yanına bir de ayran oldu mu, şahane bir öğün.

Dikkat ederseniz, zeytinyağında, evde kızartılmış, 1 kere kullanılmış ve sonra atılmış ibarelerini kullandık. Şimdi besin değeri açısından muhteşem bir besinle “tatlı patates” le karşılaştınız diyelim. (Normal patatesle, tatlı patates arasındaki farklı ve tatlı patatesin faydalarını şu yazımızdan okuyabilirsiniz.)Eliniz hiç kızartma yağına ve bu muhteşem sebzenin canına okumaya gider mi? Bir de patates içindeki nişastalı yapısından dolayı, tuzu en fazla içine hapseden bir sebze olduğu için, bol bol tuzlanmayı kaldırabilecek bir niteliktedir. Sodyum ise, ister genç, ister çocuk, yaşlı olalım, minimum seviyelerde kullanmamız gereken bir mineral. Oysaki tatlı patates enteresan şekerli aromasından dolayı, tuz eklemenize gerek kalmadan tüketmenizi sağlıyor. Bütün bu saydığımız kalemler bizi, tatlı patatese ve kızartılmamış, fırına baharatlarla harmanlanarak verilmiş tatlı patates tarifine yönlendiriyor.

Peki, tatlı patates nasıl pişirilir? Normal patatesten lezzet ve besin değeri açısından hiçbir farkı yok. Kırmızı kabuğunun altından çıkan sarı turuncumsu yapısı, bol beta karoten içeriğinden kaynaklanıyor.

Evet, sıra geldi fırında tatlı patates tarifimize;

Fırında Tatlı Patates:

Malzemeler:

4 adet tatlı patates

2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

2 yemek kaşığı süt

1’er çay kaşığı , karabiber, pulbiber, biberiye, öğütülmüş kişniş

Yapılışı:

Tatlı patateslerin kabuklarını soyup, küp küp doğrayın. Kabın içine zeytinyağını, sütü ve baharatları ekleyip, tatlı patateslerle karıştırın. Cam bir fırın tepsisinin içine aktarıp fırına verin. Ortalama 20 dakika sonra muhteşem lezzetli tatlı patatesleriniz hazır. Afiyet olsun.

firinda tatli patates Fırında Tatlı Patates

Etiketler: , ,