Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Hamilelikte uzak durulması gereken yiyecekler listesini takibinizi yapan doktor yazılı ya da sözlü olarak mutlaka size iletecektir. Aslına bakarsanız hamile kalmaya karar verdikten sonra bu yiyeceklerden uzak durmanız en mantıklısı olacaktır. Hayatınızın 9 ayını karnınızda büyüttüğünüz bebeğinize ayırmanız, doğru beslenmeniz ona verebileceğiniz en büyük hediyelerden birisi. Ayrıca yapılan araştırmalar hamilelikte beslenme sistemine dikkat eden annelerin doğum sonrasında, hormonal ruh değişimlerini daha rahat atlattıklarını vurguluyor. Doğumdan sonra en az 6 ay emzireceğiniz bebeğinize sağlıklı, besleyici değeri oldukça yüksek bir süt verebilmek için yine gebelikte beslenmenize dikkat etmenizi öneriyorlar.

Hamilelikte özellikle sigara ve alkollü içkiden uzak durmak gerekiyor. Sigara ve alkol erken doğum riskini yükseltirken ayrıca bebeğinizin gelişiminde gerilemeye sebebiyet veriyor. Kahve gibi kafein içerikli içecekler özellikle ilk 3 ayda tüketilmemesi öneriliyor.

Balık omega-3 deposu bir besin ve en az haftada 1 kere yenmesi, bebeğin gelişimi için çok faydalı. Fakat balık seçiminizi küçük boy balıklardan yana kullanmalısınız. Büyük boy balıklar genellikle dip balıkları oluyor ve maalesef denizlerin dibi artık civa deposu ve oldukça kirli. Aynı şekilde kabuklu deniz canlıları da maalesef civadan ve deniz kirliliğinden nasibini almış durumdalar, yememek gerekiyor. Çiğ et ve çiğ yumurta hatta bunların çiğ olarak yapıldığı her mamulden uzak durun. Çiğ yumurtada bulunan Salmonella virüsü bebeğinizin sağlığı açısından oldukça zararlı.

Mono sodyum glutamat, birçok hazır gıdanın içine katkı maddesi olarak konuluyor ve ciddi derecede kanserojen bir madde olduğu artık tüm sağlık örgütleri tarafından açıklanmış durumdadır. Süt ve süt ürünlerinden pastörize olanları tercih edin, çiğ sütten yapılan birçok peynir fetusu etkileyebilecek listeria enfeksiyonuna sahip.

Sağlığına dikkat eden Bambum kullanıcısı anne adaylarımıza hamilelikte beslenme listelerine dikkat ederek, sağlıkla bebeklerine kavuşmalarını diliyoruz.

hamilelikte uzak durulmasi gereken yiyecekler Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Etiketler: , ,