Hangi Mevsimde Hangi Sebze Meyve Balık?

Hangi Mevsimde Hangi Sebze Meyve Balık?

Aralık-Ocak-Şubat

Sebzeler: kereviz, brokoli, pırasa, ıspanak, pancar, lahana, havuç, turp, karalahana, şalgam, kırmızı pancar, karnabahar

Meyveler: ayva, muz, mandalina, portakal, elma, nar, armut, greyfurt, limon, turunç

Balıklar: Ocak ayında, Çinekop, kefal, hamsi, istavrit, lüfer, uskumru, çipura, palamut, Şubat ayında, tekir, kalkan, somon, dilbalığı,

Mart-Nisan-Mayıs

Sebzeler: Mart ayında, kış sebzelerinin bir kısmı devam eder ama baharın gelmesiyle asıl en sağlıklı otlar çıkmaya başlar. Semizotu, radika, şevketibostan, madımak, deniz börülcesi, çiğdem, hardal, ebegümeci, ısırgan, gibi. Nisan ayı tam bir geçiş dönemidir ve sonlarına doğru, kuşkonmaz ve enginar çıkmaya başlar.

Meyveler: mart ayında bir kısım kış meyveleri devam ederken, yavaş yavaş yeşil erik ve çağla görünür. Çilek, böğürtlen, yenidünya(malta eriği) tam bahar meyveleridir.

Balıklar: mart ayı levreğin, kefalin ve kalkanın en lezzetli dönemidir. Uskumru çiroza döner. Bahar mevsiminde bol miktarda mercan, kılıç ve kırlangıç bulabilirsiniz. Mayıs ayıyla birlikte tekir, barbunya balığını tüketebilirsiniz.

Haziran-Temmuz-Ağustos

Meyveler: az çok bahar meyvesi bulunur ama en çok kayısı, şeftali, kiraz, dut, kavun, karpuz, mürdüm eriği, üzüm, incir, vişne yaz mevsiminin meyveleridir.

Sebzeler: taze soğan, ayşe kadın, çalı vb fasulye çeşitleri, kabak, bamya, bezelye, domates, dolmalık biber, çarliston biber, kapya, börülce, salatalık, patlıcan, taze bakla bulunur

Balıklar: haziran ayında dip balıkları yumurtalarını dökerler bu sebeple avlanma mevsimi başlar. Ancak otla balıkçılığı yapanlardan mercan, levrek, tekir ve barbunya bulabilirsiniz. Temmuz ayıyla birlikte sardalye bulunur ve ağustos ayında çingene palamudu ve sinarit bulabilirsiniz.

Eylül-Ekim-Kasım

Meyveler: yaz meyvelerinin bir kısmı Eylül ayında görülmeye devam eder. Ekim ayı gibi, yabanmersini, böğürtlen, kızılcık, mandalina greyfurt, kasım ayında ise, kestane, nar, muşmula görülmeye başlar.

Sebzeler: domates güneş kendini gösterene kadar, takriben Eylül 15’e kadar görülür. Biber çeşitleri, havuç, şalgam, ıspanak, turp çeşitleri, karnabahar, kuşburnu, karalahana, kereviz

Balıklar: Eylül ayı itibaren balık av yasağı kalkar ve sezon ilk olarak palamutla açılış yapar. Soğukların başlamasıyla, istavrit, kılıç, torik, lüfer ve kırlangıç çıkmaya başlar.

hangi mevsimde hangi sebze meyve balik Hangi Mevsimde Hangi Sebze Meyve Balık?

Etiketler: , ,