Her Yerde Bambu

Her Yerde Bambu

Her yerde bambu var. Sağlıklı yaşam, sağlıklı mutfak denilince akla ilk olarak bambu geliyor. Bambu aslına bakarsanız mitolojik bir bitkidir. Yüzyıllardır dini törenlerde bambu hakkında mitolojik masallar anlatılırmış. Bu sayede sayısız sanatsal çalışmaların ve müzikal başyapıtların konusu ve ilham kaynağı olmuştur. İnsanın ruhsal gelişimine, zihinsel esnekliğine, sanatsal yeteneğine katkıda bulunan bambu, eskiden beri sağlık konularında da kullanılmıştır.

Toprağın dengesini sağlayan bambu, dünya ekolojisi için de fayda sağlayan bir bitkidir. Toprak erozyonunu önler, üstelik kendiliğinden, her hangi bir tarımsal faaliyete ihtiyaç duymadan büyür.100 metreyi aşan yüksekliğiyle birçok hayvana barınak sağlar. Deprem bölgelerinde yapılar için, özellikle bambu ağacının esnek, istikrarlı, sağlam ve hafif yapısından faydalanılır.

Bambu bahçeleri meditasyon yapmak isteyen keşişler tarafından tarih boyunca kullanılmıştır. Buda’nın bambu korusundaki evi, yine bambudan yapılmıştır. Bambu için çoğu keşiş şu ifadeyi kullanır:  “Wealth of Nothingness “ yani “hiçliğin zenginliği” çünkü bambu hiçbir yere sapmadan gökyüzüne doğru yürür. Mevlana düşüncesindeki “hiçlik” kavramıyla birebir örtüşen bu felsefe, özünde “hiç olmak, hep olmaktır” sözüyle Zen kültürüyle, Mevleviliği birleştiriyor.

Kurutulmuş bambudan yapılan pratik ve oldukça dekoratif aksamlar, yüzyıllardır bina döşemelerinde, pencere ve duvar kaplamalarında, bahçe çitlerinde ve mobilyalarında kullanılıyor. Kurutulmuş bambu lifleri ilk olarak Thomas Edison tarafından ampulü icat ederken kullanılmıştı.

Bambum ailesi olarak, sağlıklı ev gereçleri misyonuyla çıktığımız yola, 2013 senesinde de yine,  çevreci ve insan sağlığını gözeten bambuyla devam edeceğiz. Tüm dostlarımızın yeni yılını kutluyor ve 2013 yılının sağlık ve huzur içinde geçmesini diliyoruz.

her yerde bambu Her Yerde Bambu

 

Etiketler: , ,