Hurma ve Sağlık

Hurma ve Sağlık

Hurma, Ramazan ayının en çok tüketilen yemişidir. Kutsal bir meyve sayılması Kuran-ı Kerimde sıkça bahsedilmesinden kaynaklanıyor. Ilıman iklimi seven hurma ağacı, bugün Afrika, Arabistan yarımadası ve Akdeniz’in bazı bölümlerinde yetişiyor. Ülkemizde pişirmeden yemiş niyetine yediğimiz hurmanın, Arabistan ülkelerinde türlü farklı yemeği yapılıyor. Rakısının yapıldığı gibi, çekirdekleri hayvan yemi olarak kullanılıyor, farklı birçok ilacın içine konuyor. İlaç sanayinin işe yaramaz ürünlerle ilgilenmeyeceğini düşünürsek, hurmayı gerçek anlamda şifa dağıtan bir meyve olarak kabul edebiliriz.

Son zamanlarda başta Amerika olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin dikkatini çeken hurma, özellikle içinde bulunan vitaminler, mineraller ve birçok hastalığa iyi gelen yüksek besin değeri ile üniversitelerin araştırma konuları arasında girdi. Yapılan bu araştırmalar yüksek oranda lif içeren hurmanın doğal bir müsil ilacı olduğunu, kabızlığa iyi geldiğini kabul ediyor. İçerisinde bulunan doğal şeker, cinsel isteği artıyor ve vücuda enerji veriyor.

A vitamini, demir, potasyum, kalsiyum, beta karoten ve çinko deposu olan hurma, içindeki flüorür sayesinde diş çürümelerini önlüyor.  Hurma, serbest radikallerin damarlarda birikmesi sonucunda ortaya çıkan kanserli hücrelerin tedavisinde kullanılıyor, özellikle karın boşluğumuzun içinde bulunan pankreas, mide, dalak ve bağırsaklarımızdaki, kanser riskini azaltıyor. Sadece Ramazanlarda değil, hurmayı günlük beslenme düzeninizin içine almanızı öneriyoruz.

hurma ve saglık Hurma ve Sağlık

Etiketler: , ,