Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun faydaları denilince akla ilk olarak soğuk algınlığı yaşadığımızda annelerimizin limonla birlikte yaptığı ıhlamur çayları geliyor. Başınızı kaldıramaz gibi olursunuz ama faydalı ıhlamur çayı birden bire gözünü açar, hareketlenmeye başlarsınız. Mucizevi bir bitki olsa da, hep hastalık sırasında tüketmek aklımıza geldiğinden ve belki de zoraki içirildiğinden, kokusu çoğu insana itici gelmiştir. “Burnunu kapat, dik kafana” telkinleriyle içirilen ıhlamur, bugün yine birçok annenin üşüten çocuklarına verdiği ilk bitkisel ilaç niteliğindedir.

Balın ne kadar faydalı bir besin olduğunu biliyoruz, tabi doğalını bulabilirsek, hatta bal çeşitleri arasında en kıymetlisi kabul edilen çiçek balı kovanlarının, hemen yanına mutlaka ıhlamur ağacı dikildiğini biliyor muydunuz? Ihlamur için balı bal yapan, nektarını, aromasını veren bir ağaçtır derler. Öyle gözüküyor ki arılarda ıhlamurun faydalarının son derece farkında!

Yapılan araştırmalara göre hastalığımız sırasında bizi şıp diye ayağa kaldıran ıhlamurun içinde sakinleştirici ve ağrı kesici maddeler bulunuyor. Balgam söktürüyor, göğsü yumuşatıyor. Sıcak ve limon eşliğinde tüketildiğinde, ateşlenen vücudu terleterek, serinlemesine yardımcı oluyor. Ayrıca fitoterapi uzmanları migrene ve stresli ruh hallerine de iyi geldiğini, özellikle rahatlattığını söylüyorlar.

ihlamurun faydalari Ihlamurun Faydaları

Etiketler: , ,