İlaçlar Hakkında Bilgi

İlaçlar Hakkında Bilgi

İlaçlar hakkında bilgi vermek ya da size uzun uzadıya bir ilaçlar listesi oluşturmak değil amacımız. Sadece ilaçların tarihine uzanıp, aslında tam manasıyla ne için üretildiklerine ve ilaçların etken maddelerinin ne olduğuna bakmak istiyoruz. Prospektüsüne baktığınızda, elinizde tuttuğunuz ufacık beyaz kağıtta ilaçların yan etkilerinden tutunda, sizi ve bedeninizi nasıl etkilediğine varana kadar bir sürü karınca duası gibi yazılar okursunuz. Peki, eskiler neler yapıyorlarmış, günümüzdeki gibi sonu gelmeyen ilaçlar listesine mahkum mu olmuşlar?

Anadolu’da yapılan araştırmalar sonucunda,  eski sözcüklerin içerisinde geçen “ot” kelimesinin, aynı zamanda “ilaç” manasında da kullanıldığını biliyoruz. Hatta bu otlarla haşır neşir olan insanlara da “otacı” deniliyor. Ne zaman modern kimya ve eczacılık bilimi gelişmeye başlamış, işte o zaman karşımıza bugün kullandığımız ilaçlar ortaya çıkmıştır. Ama o kadar uzun bir zaman değil, 20.yüzyılın başından beri bu ilaçları kullanıyor ve şifa bulmaya çalışıyoruz.

Eczacılık yine Anadolu topraklarında gelişmiş, Bergamalı Galenos MS 130’lı yıllarda yaşamış bir felsefeci ve şifacı. Bitkiler üzerine yaptığı araştırmalar ve hatta hazırladığı aparatlar yüzyıllar boyunca kullanılmış. Osmanlı bile Bergamalı Galenos’un reçetelerinden faydalanmış ve ilk modern eczanemiz 1757 yılında Beyoğlu’nda açılmış ve sattığı ürünler, bir çeşit panzehir olan tiryak ve sakinleştirici etkisi olan melissa çayı ruhuymuş. Bu iki ilaçta her derde deva niteliğinde yıllarca satılıp durmuşlar.

Bugün gelinen nokta ise bizi ilaçlar ve etkileri ya da ilaçların yan etkileri noktasından öteye geçiremiyor bizleri. Elbette tıp dünyasının ve eczacılık bilgisini eşleştirmiyoruz. Hepsinin içindeki etken maddenin, özünde otların, bitkilerin olduğunu ve bunlardan çıkarılan ekstrelerden üretildiklerini bildiğimizden, ekmek su gibi ilaç tüketmeye başladık.

Çocuklarımız hastalanıyor ve hemen antibiyotik ilaçlar dayıyoruz. Başımız ağrıyor hemen ağrı kesici ilaçlara yöneliyoruz. Bu ne kadar doğru? Eğer son derece sağlıklı beslenir, blog sayfamızda hemen her gün paylaştığımız sağlık bilgilerine dikkat ederek yaşarsak, eminiz bu tarz problemlerle uğraşmayacak ve ilaç içmek zorunda kalmayacağız. Bilim adamlarımızın önünde saygıyla eğiliyor ve biraz daha doğal ilaçlara ya da halkı hemen ilaç içmek yerine muadilleri besinlere yöneltmelerini diliyoruz.

ilaçlar hakkinda bilgi İlaçlar Hakkında Bilgi

Etiketler: , ,