İtibar Sembolü Bambum Mumluklar

İtibar Sembolü Bambum Mumluklar

Elektrik düğmesine pıt diye basıp açtığımız lambalarımız ya da hareket sensörü sayesinde içeri girdiğimizde aydınlanan mekânlar… Tek bir alkışla tüm evin ışıklarını kapatabilen sistem geliştirilmeden evvel meşale ve yağ lambası kullanıyorduk. Kükürtlü zeytinyağı, papirüs ve fitil kullanılarak aydınlanma sağlanıyordu. Cam şişelerin içine konulan kandiller, özellikle dini yerlerin aydınlatılmasına yardımcı oluyor, balmumu ve don yağı ile mekânlara ışık veriliyordu.

Günümüzde ancak elektrikler kesilince eskiden nasıl yaşıyorlarmış diyoruz. Petrolün 1850’lerden sonra kullanımıyla yeni bir evreye giren şehircilik kavramı sayesinde, evler ve sokaklar aydınlanmaya başladı. Mumlar ise sadece zenginlerin evinde kullanılıyor ve mumlar ayrıca bir statü ve itibar sembolü olarak nitelendiriliyordu. Şimdi bu saydığımız mum, gaz yağı ve kandil gibi materyaller, evlerimize sadece nostaljik bir hava veriyor. Özellikle mumlar dinlenme, rahatlama, meditasyon ve romantik zamanlar için vazgeçilmez objeler olarak kullanılıyor.

E insan düşünmeden edemiyor, modern insanın agresyon sorunu ışıkla mı alakalı? Bambum Mumluklar agresif bünyelere ne kadar iyi gelir bilemiyoruz ama mum ışığının loş ve naif görüntüsünü sevenler her ortamda Bambum mumlukları kullanabilirler.

İtibar Sembolu Bambum Mumluklar 300x199 İtibar Sembolü Bambum Mumluklar

Etiketler: , ,