Kabak Tatlısı

Kabak Tatlısı

Kabak tatlısı, Osmanlı mutfağının vazgeçilmez tatlılarından birisidir. Yapımı oldukça basit olan kabak tatlısı için, 2 kilo kadar bal kabağına, 3 su bardağı şekere ihtiyacımız var. Akşamdan yıkadığınız dilimlenmiş bal kabaklarını geniş bir tencereye dizin ve üzerine şekeri dökün. Tencerenin kapağını kapatın ve gece boyu bekletin. Ertesi gün şekerle beraber sulanan bal kabaklarını ocağa koyarak kaynatın. Daha aromalı ve keskin bir tattan hoşlanıyorsanız kabak tatlısını yaparken  içine birkaç tane karanfil ve 1 adet tarçın çubuğu ekleyebilirsiniz.

Yaklaşık yarım saat sonra bal kabağını çatal ucuyla kontrol edin. Bal kabakları yumuşamışsa, ocağın altını kapatarak dinlendirin. Kabak tatlısının üzerine serpmek için cevizleri Bambum havanda kabaca dövün. Porsiyonları tabaklara aktarın ve üzerine dövdüğünüz cevizleri serpiştirin. Dilerseniz yanına taze kaymak da ekleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bal kabağı sonbaharın en güzel ve en faydalı sebzelerinden bir tanesidir. Özellikle beyin için oldukça faydalı olan bal kabağını Alzheimer, erken yaşlanma ve kanser riski taşıyan herkesin tüketmesini öneriyoruz. Çok çabuk sindirilen bal kabağı, mide ve bağırsaklar için faydalı bir besindir. Birçok diyetisyen, yüksek lif oranından dolayı, kolesterol, kabızlık ve hemoroid sorunu olan hastaların bol bol tüketmesini tavsiye ediyor.

kabak tatlisi 2 300x300 Kabak Tatlısı

kabak tatlisi Kabak Tatlısı

Etiketler: , ,